Çocuğum Dilini Emiyor, Bıraktıramıyorum

Cevaplandı
0
0

Merhaba rümeysa hmm oğlum 3 yaşına girmek üzere bebeklikten beri dilini emiyo ve yumusak kumaş olursada emiyo ne yaptisam biraktiramadim bu arada yapınca sakinliyo nasıl biraktirabilirim dikkatini başka yönleride kaydiriyorum ama oturunca yine yapmaya başlıyo(anne sutunu 15 aylikken kendiliginden birakti) teşekkürler…

  • Özgün dizman 2 sene önce sordu
  • son düzenleme 2 sene önce
  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,

Çözüm olarak;
“Çek elini ağzından” gibi ifadeler kullanılmamalıdır.
Çocuğun ağzına biber sürme gibi anlamsız girişimlerde bulunulmamalıdır.
Tehdit, ceza, kızmak ve bağırmak gibi psikolojik şiddet unsurlarına başvurulmamalıdır.
“Bak başkaları yapıyor mu?” gibi kıyaslamalara girilmemelidir.
Acı oje gibi anlık çözüm üreten ama sorunu diplere iten durumlara başvurulmamalıdır.
‼️Tüm bu yanlış yaklaşımlar sorunu çözmez, sadece bastırır. Bastırılan her problem de ileriye dönük daha büyük bir sorun sebebidir. Anlık çözüm ürettik diye sevinirken, gelecekte ortaya çıkacak başka problemleri görmediğimiz için üzülebiliriz.

Çocukları bu tip davranışlara iten sebepleri bulmaya gayret etmeliyiz. “İlgisiz mi kaldı, kardeş kıskançlığı mı var, şiddet mi görüyor, korkuyor mu, kaybetme korkusu mu yaşıyor, okulda bir sorun mu var, sevgi ve güven eksikliği mi yaşıyor, yeniden bağlanmaya ihtiyacınız olabilir mi?” sorularına yanıt bulmak için aile dinamiğinizi gözden geçirin ve değişimler yapın.
İçinde kaygı ve endişe olan çocuklarda en sık görülen problemlerdir. Bunun için şiddetin herhangi bir türü var mı diye kontrol edin. (Fiziksel, psikolojik, duygusal)
“Sen odana gitsene/işim var şimdi olmaz/tek başına yap” gibi cümleler ile çocukların ihtiyaçları ötelenmemelidir. Sizden yardım ve destek istiyorsa demek ki gerçekten ihtiyacı vardır. Yaş fark etmeden… Buna ilgi, sevgi, güven, özel ve kaliteli zaman ile karşılık verin.
Bu tip davranış problemleri gözlemliyor iseniz yeniden bağlanma sürecine girmeli ve bu süreç ile hayatınızda kaliteli değişimler yapmalısınız.  Eğer kendi başınıza bu süreci yönetemiyor ve değişim için adım atamıyor iseniz bir uzmandan yardım almalısınız.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.