Dikkat Eksikliği

Cevaplandı
2
0

Merhaba biı sorum daha olacak 8,5 yaşında 3.sınıfa giden biı kızım daha var hiç ders çalışmak istemiyor kitap okumak istemiyor ders yaparken sürekli başka şeylerle ilgileniyor dersine odaklanmıyor birçok şeyi sürekli ben zorlayarak yaptiriyorum artık yoruldum ne yapmalıyım acaba

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
0

Merhabalar,

öncelikle yaşadığınız bu sorunun  iki farklı sebebi olabilir:

  • Eğer bu sorunu erken çocukluk döneminden beri yaşıyor iseniz, kızınızda dikkat eksikliği olabilir. Dikkat eksikliği beyinde salgılanan bazı kimyasal hormonların eksikliğine dayanan nöropsikiyatrik bir durumdur. Dikkat eksikliği sonradan ortaya çıkan bir durum değildir. Doğuştan gelen bir anamolidir. Bazı durumlarda okul çağının ilk yıllarında gözden kaçabilir. Ancak ilerleyen yıllarda akademik seviye yükseldikçe çocuk dikkat eksikliğinde dolayı okulda daha fazla zorlanmaya başlar ve derslerden geri kalabilir. Eğer çocuğunuz erken çocukluk döneminden itibaren yukarıda ifade ettiğiniz belirtileri gösteriyor ise; bir çocuk psikiyatristine gitmenizi öneririm. Ayrıca bilimselliği kanıtlanmış olan Moxo Dikkat testini de tavsiye ederim. Moxo Dikkat testi dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite parametrelerini ayrı ayrı değerlendiren online bir dikkat testidir. Böylece bize sorunun hangi parametreden kaynaklandığını öğrenme fırsatı sunar. Ayrıca görsel, işitsel çeldiricilerin etkisini de değerlendirir. Aktif yaşam koşullarında dikkat becerisini etkileyen tüm etkenler bu testte simule edilmiştir. Bu test çocuğunuzun dikkat performansının seviyesini ve dikkat eksikliği var ise; bunun hangi seviyede olduğunu tespit eder.
  • Eğer bu sorunu son zamanlarda yaşıyorsanız, psikolojik bir soruna işaret edebilir. Çocuklar baş etmekte güçlük çektikleri problemler karşısında odaklanma ve dikkat sürdürme sorunları yaşayabilirler. Genellikle onları olumsuz etkileyen durum ortadan kalktığında ise; odaklanma sorunları kendiliğinden düzelir. Eğer bu durum söz konusu ise, son zamanlarda hayatınızda değişen bir şey oldu mu? okulda evde ya da arkadaş ortamında çocuğunuzu etkileyen bir durum olabilir mi? Kızınızla son zamanlarda daha az mı vakit geçiriyorsunuz? bunları gözden geçirmenizi öneririm.

Sağlıcakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.