Oğlum Kimseyle İletişim Kurmuyor

Cevaplandı
1
0

Merhaba ben fransada yaşıyorum altı,üçbuçul,11aylık üç çocugum var oğlum üçbuçuk yaşında konuşmaya yeni başladı.Sorunumuz oğlumla ilgili ben ve babasından başka kimseyle diyolog kurmuyor sorulara cvp vermiyor. Okula başladı okuldada bu şekilde ögretmenini yok sayıyor ve hep kendi dünyasında yaşıyor,konuşurken göz temzası kurmuyor,başka şeylerle ilgilenmeye başlıyor.Aceba neden olabilir yada nasıl bu durumu çözebilirim nasıl davranmalıyım bi öneriniz olurmu? Burada bi psikoloğa götüremiyorum bi sorun bahane edip çocukları ailelerinden alabiliyorlar.Eger bi cvp bi öneride bulunursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
0

Merhaba,
Konuşmayı öğrenmeyiz ve çocuklara da öğretemeyiz. Fıtratımızda vardır bu güç. Bizi diğer tüm canlılardan da ayıran özelliklerden biridir.
Yeni doğan bir bebek sadece ağlar ve bazı sesler çıkarabilir.
Büyüdükçe sinirleri ve kasları gelişir ve, konuşabilmesi için gerekli bütün sesleri çıkaracak duruma kendisi gelecektir.
Gördüğü cisimlerle duyduğu sözcükler arasında ilişki kurmaya başlar. Daha sonra, bazı sözcüklerin gözü ile göremediği şeyleri de belirttiğini anlar.
Ne hissettiğini veya ne istediğini tanımlayan sözcükleri çevreden öğrenir. Yavaş yavaş ilerler bu süreç.
Çocuk, 1 ve 1,5 yaşları arasında bazı tek tük sözcükleri kullanmaya başlar. Ancak bu yaş aralığı çocuğun yaşadığı aileye, topluma, maruz kaldığı uyaranlara göre şekillenir.
Konuşması bundan sonra 4 yaşına kadar büyük ölçüde gelişecektir. Sözcükleri anlamlı şekilde yan yana dizmeyi kendisi pratik yaptıkça geliştirir. Ancak bir dil gelişiminin tam anlamı ile oturması için 6 yaşa kadar gelmeyi beklememiz gerekir.
Bunların yanı sıra konuşmayı öğretemeyiz ama kas ve sinir gelişimini yavaşlatacak dış etkenler ile beceriyi geriletebilir ya da durdurabiliriz.
Mesela;
Ekranlara maruz kalma
Şiddet türlerine maruz kalma
Sohbet edilmemesi
Aile geçmişinde geç konuşan kişiler
İlgisiz bırakılma
Anne baba arasındaki sorunlar
Evde yaşına uygun etkinlikler yapılmaması gibi etkenler konuşmayı geciktirebilir.

NOT: Her çocuk özeldir. Negatif uyaranlara maruz kalmasına izin verilmiyorsa endişelenmeyin. Sabır gösterin. Kitaplarda yazdığı gibi şu yaşa şu kadar kelime diye bir gerçek yoktur.
NOT: Çocuk 1-1,5 yaşından sonra tek tük kelimeler (anne, baba, dede, gel, git vs) edinmeye ve kullanmaya başladı ise bunun devamı gelecektir. Fidanlık sürecinde ağaç olgunluğu beklemeyelim değil mi?

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.