Çocuklar Tarafından Dövülme!

Cevaplandı
1
0

Merhaba 22 aylık oğlum var gerek misafir olduğumuz evlerde gerekse parkta veya bahçede diğer çocukların itmesine vurmasına sıklıkla maruz kalıyor, ve oğlumun birine vurma itme gibi huyları olmadığından yaşadığı durum karşısında ağlayarak yanıma geliyor. Bu durumu sık yaşadığımdan dolayı rahatsızlık duymaya başladım. Oğlum ağlayarak yanıma geldikten sonra ona ne şekilde davranmalıyım ona kendini savunması gerektiğini veya şiddete izin vermemesi gerektiğini ne şekilde anlatmalıyım. Oğlum çocuklara korkarak yaklaşır oldu bu korku kişiliğe işler  mi? psikolojik olarak oğlumu sarsar mı lütfen bilgilendirin bizi çünkü ne yapmamız gerektiğini gerçekten bilemiyoruz artık..

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

merhabalar Tuğba Hanım,
oğlunuz gelişimsel olarak kendini sözel olarak savunabilecek bir yaşta değil. Ayrıca sizin ‘kendini savun’ telkinlerinizi de hayatına geçirebilecek gelişim düzeyinde de değil. Bu yaş döneminde çocuklar en kolay gözlemleyerek öğrenirler. Arkadaşlarıyla oyun oynadığında onları görüş alanınızdan ayırmayın. Arkadaşı ona vurmak istediğinde ellerinizi arkadaşına yönelterek kararlı bir şekilde hayır deyin ve oğlunuza zarar vermesine engel olun.
Oğlunuz bunu primer olarak sizin davranışınızla gördükçe, kendisini nasıl savunması gerektiğini daha kolay kavrayacaktır.

Sağlıcakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.