Uyku, Kardeş Kıskançlığı ve Çocuk Eğitimi

Cevaplandı
1
0

Rumeysa hanim merhaba sizi instagramdan yeni takip etmeye başladım cocuga yaklaşımınız pedagog Adem Güneş e cok benzerlik tasiyor bu konuda cok sevindim 4 yasinda kizim ve 1.5 yasinda oglum var oglumla birlikte yatiyorum kizimi kendi yatagina alistirdim bebeklik doneminde yatmadim daha sonra birlikte yattık 5.5 aylikken ise geri donmek zorunda kaldim internet bilgileri dogrultusunda erken yataklar ayrildi simdi cok pismanim oglum 6 ayliktan itibaren birlikte yatiyoruz adem gunesi takip etmeyi basladim çünkü kizimla baglanma problemimiz oldugunu bazi durumlarda hissediyorum bazi zamanlar hiç sözümüzü dinlemiyor kardes kavgalari özellikle oyuncak kavgası cok oluyor bu durumlarda ne yapmayalim arastiran okuyan ve uygulamaya gayret eden bir anne oldugumu düşünüyorum evde cesitli aktiviteler gelisimini destekleyen yayınlar alip yapiyoruz kizim cok istekli yani bu konularda kizimla oglana gore daha cok vakit geçiriyorum oyuncaklarını hic toplamiyor cok istahli cocuklar oldugu soylenemez bana ne gibi onerilerde bulunabilirsiniz

 • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,

Bağlanma problemi olduğunu hissediyor iseniz aslında yeniden bağlanma süreci size iyi gelecektir.

Maddeler halinde en kısa, anlaşılır ve öz hali ile anlatayım:

 • Beraber uyumak bağlanmada en önemli aşamadır. Ayrılık kaygısının üst seviyeye çıkmış olduğu güvensiz bağlanmanın yaralarını sarmak için ilk adım beraber sarılarak, sohbet ederek, dokunarak uyumaktır. Uyku bu kadar önemli iken daha ilk aylarda ve ilk yıl içinde anne yanından çocukları ayırmanın ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha anlayabiliriz. Yeniden bağlanma sürecinde bir fark olarak uyuma eylemi bu sefer annenin yatağında ve odasında değil, çocuğun kendi odasında ve yatağında olmalıdır. En az 6 hafta bu beraber uyuma gerçekleşmelidir.
 • Bağlanmanın bir sonraki adımı ise bir başka sır olan dokunma ihtiyacıdır. Emzirme dönemi bitmiş olsa da saçını okşamak, sevmek, öpmek, sarılmak bağlanmanın güçlenme aracıdır.
 • Bağlanma dönemine girildiği zaman atlanmaması gereken bir detay vardır: Çocuk bir önceki haliniz ile şimdiki halinizi karşılaştıracak ve şaşkın olacaktır. Bu süreçte biraz sizin yaklaşımlarınızı denemeye başlayabilir ve sabrınızı denediği zamanlar da olabilir.
 • Bu süreç içinde anne (ya da bağlanma görevini kim üstlenecekse, annesi olmayan çocuklar için söylüyorum) çocuğa tamamen kendini bırakmalıdır. Her durumda çocuğa sakinlik ile yaklaşılmalıdır. Şiddetin hiçbir türüne başvurulmamalıdır.
 • Çocuk bol bol dinlenmeli, onunla sık sık sohbet edilmelidir. Eleştiriler, kıyaslamalar, aşağılamalar, küsmeler gibi her türlü yanlış tutumu sonsuza dek hayatımızdan çıkarmalıyız.
 • Teknolojiden uzaklaşılmalı ve duygular ile anlaşma dönemine geçilmelidir. Acil ihtiyaçlar halinde ya da günde evdeki her bireyin 1 saatlik teknoloji kullanma hakkının haricinde teknolojik araçlar kullanılmamalıdır.
 • Evdeki kurallar bu süreçte kaldırılmalı ve çocuğun kendini özgür ve rahat hissetmesi sağlanmalıdır. Sadece hayati kurallar devam ettirilmelidir. (Teknoloji kullanma sınırı gibi)
 • Bağlanma sürecinde babanın rolü kural koyma aşamasında kendini göstermelidir. Hayati kuralları koyma ve devam ettirme görevi annenin değil, babanın olmalıdır.
 • Bağ kurulması için özel anlar önemlidir. Küçük ama özel olan her an bağlanmanın güçlenmesine yardımcıdır. Çocuğun yaşına, yaşanılan ortama ve çevreye, yeteneklere ve isteklere göre bu özel anlar şekillenmelidir. Masal okumak, hayal kurmak, resim yapmak, sohbet etmek, sinemaya gitmek, parka gitmek, piknik yapmak, gezmek, alışveriş gibi her türlü duygusal aktarım sağlanabilen anlar çeşitlendirilmeli ve sayıları arttırılmalıdır.
 • Hangi yaşlar arasında yeniden bağlanma süreci uygulanabilir? = 4 yaşında bağlanma süreci bitiyor. Ancak bağlanma olmadı diyelim 4-6 yaş arası en uygun zamandır. İkinci en uygun zaman ise ergenliğe girmeden önceki zamandır. Ve en son çıkış olan üçüncü en uygun zaman ise ergenlik döneminin içinde olunan zamandır. Yani 15-16 yaşında çocuğunuz bile olsa bağlanmayı yenilemek mümkündür.

Bu adımları en az 6 hafta kadar uygulandığında hem sizde hem de çocuklarınızda muhteşem bir değişim olacak. Ama her biri eksiksiz yapılmalı ve siz de kendinizi hazır hissederek sürece başlamalısınız, unutmayın.

Bu süreç bittikten sonra güvenli bağ kurulsa bile “bazen” dediğimiz hususların yine gelgitler halinde olabileceğini aklınızdan çıkarmayın ve en önemlisi hatalıyım demenin değişim için bir başlangıç olduğunu ancak kendinizi suçlamamanız gerektiğini unutmayın.

İyi günler dilerim…

 • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.