Çocuğa "Hayır" Demek

Cevaplandı
2
0

9 aylik bir çocuk hayirdan anlarmi?
Hangi durumlarda hayir demeliyiz?
Ben bi psikologa sormustum cocui psikologuna onceden yerine gore hayir denilmesi hayiri bilmesi gerekiyor hayir onemli dedi

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
0

Merhaba,
İlk olarak bir soru sormak istiyorum ve bu soru ile düşünerek asıl yanıtları kendi içinizde de bulmanıza yardımcı olmak istiyorum. Bu yaşımızda öğrendiğimiz hangi davranışı, bebeklik döneminde edindik? Yanıtımız kolay sanırım. Hiçbir davranışı bebeklik sürecinde öğrenmedik. Şöyle genel bir açıklama yapayım.

Evet “hayır” demek ve sınır belirlemek önemlidir. Ama zamanı bebeklik dönemi değildir. Beyin fıtri bir hediye gibi 3 yaş öncesi olan her anıyı siler. Ama sadece anıları siler. Bizler de çocuklara bir şey öğretelim derken aramızda uçurum açarız ve farkında olmadan hisleri zedeleriz. Ve maalesef bu hisler ömür boyu bizimle kalır. Yani kural koyayım doğruyu öğreteyim derken istemesek bile bağırmak, kızmak, engellemek gibi davranışlar sergileriz ve bu davranışlar ile güvenli bağlanmayı zedeleriz ama çocuk yine iyiyi doğruyu bu yaşlarda almaz. Zaten beyin buna izin vermez.

Bebeklik döneminde “Hayır” değil, “Evet”in gücünü keşfetmemiz gerekir. Örneğin;
-Hayır onu atma değil,
-Evet onu atmak istiyorsun, hadi gel bu topu atalım. denmelidir.

Bu dönemde çocuklar ne anlattığımızı aslında bilmezler. Daha doğrusu edinemezler. Edinmek ne demektir? Kendini bir şeye sahip kılmak olarak tanımlanır. Yani çocuklar için de artık bunu yapmaya yetisi var dediğimiz dönemleri edinme süreci olarak görebiliriz. Çocuk bu süreçte özerklik döneminde olduğu için “her şeyi ben yaparım, bana karışmayın, ben bir bireyim” dediği bir gelişim evresini hayata geçirir. Bunun için neyin iyi neyin yanlış olduğunu idrak edemez. Şu anda yavrunuz koza içinde gelişimini devam ettiren bir kelebek. Tırtıl olmasına da çok zaman var. Şimdiden onu tırtıl olması için zorlamanızı isteyen ve bekleyenler büyük bir yanılgı içindeler. Siz bildiğiniz hümanist yolda devam edin.

4 yaş civarında da psikolojik doğum gerçekleşir ve işte o andan itibaren sosyalleşme dönemi de devreye girer. Sosyalleşme dönemi ile kuralları anlama becerisi de Allah tarafından bahşedilir. İşte bu dönüm noktasında ilk 4 yılda ektiklerimizi biçmeye başlarız. Ya hırçın ya da pısırık çocuklar olurlar. Hisleri sebebiyle davranış problemlerine sahip olurlar.

Bu konuda “Bütün Beyinli Çocuk” kitabını okumanızı öneririm. Keşfetmelerine, merak dürtüsünü kullanmasına ve en önemlisi de güvenli bağlanma hususlarına özen gösterin. Asıl psikolojik doğum 4 yaş civarında oluyor. Ondan önceki süreç sadece psikolojik olarak besleme dönemi. Güven ve sevgi beslemesi.

İyi akşamlar dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.