Çocuğum Sürekli Vuruyor

Cevaplandı
1
0

Merhabalar 2 yaşına bir hafta sonra girecek bir oğlum. Onunla çok ilgilendiğini düşünüyorum. Zaten gelişimi çok güzel şimdiden net bir şekilde konuşuyor bile. Ama küçüklük öğretilen pa yap vur sözleri nedeniyle vurmayı öğrendi ve artık dur durak bilmiyor bize vuruyor arkadaşlarına herkese azıcık kızdığı zaman vurmaya başlıyor. Güzel güzel konuştum, kızdım, görmemezlikten geldim hatta bağırdım bile ama nafile. Ne yapabilirim yada nasıl davranmalıyım bilmiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,

İlk olarak belirtmek istediğim bir detay var. Ebeveynlik tutumlarımızda istemediğimiz en yanlış tutumlardan biri tutarsız olmaktır. Ve tutarsız olmak demek bir gün evet denilene başka bir gün hayır demek gibi basit bir eğilim değildir aslında. Çocukta bir davranış gördüğümüz zaman bir kızarsak bir bağırırsak bir döversek bir güzellik ile söylersek biz davranış eğitimi vermeyiz, bağ kurmayız. Sadece çocuğa tutarsızlık ile davranış problemi aşılarız ve problem çözme becerisini zayıflatırız. Bunun için her zaman aklımızın bir köşesinde şu olmalıdır: “Her durumda güzellik ile yaklaşacağım.” Evet kızabiliriz, insanız hatalarımız olur ve her zaman sakin kalamayabiliriz. Ancak bu tip durumlarda kendimiz için hayata o anlık bir mola vermeli ve sakinleşerek çocukla konuşup problemin “sebeplerini” anlayarak “çözüme” odaklanmalıyız. Bu her durum için geçerlidir. Bizler insanız ve yetişkin olarak en iyi çözümü konuşarak buluruz. Çocukların bedenlerinin küçük olması, insan oldukları gerçeğini değiştirmez ve onlar da konuşarak her şeyi anlarlar. Elbette bazı gelişim dönemlerinde ‘benlik savunması’ ön planda olur ve daha çok zorlanırız. Tıpkı şu an sizin bebeğinizin içinde olduğu özerklik dönemi gibi… Üstelik geçmişten gelen bir “vurma eylemi” öğretimi de söz konusu olduğu için şu anda bunu bir problem çözme aracına çevirmiş durumda. Bunu da yine tutarsız olmamak ve güven bağını sarsmamak için konuşarak ve güzellik ile çözmelisiniz. Sabır ve sevgi ile zamanla olacak elbette bu. 🙂 Genel olarak size bu dönemdeki yaklaşımlar ile belli başlı tüyolar vereyim.

Bebeklik dönemi “hayır” denmesi gereken ve kızılarak davranış öğretilmeye çalışılması gereken bir dönem değildir. Henüz psikolojik doğumu gerçekleşmemiş her birey sadece gözlem yolu ile iyiyi doğruyu kopyalar. Sizin bebeklik döneminde yapmanız gereken evin düzenini çocuğa göre ayarlamaktır. Mesela TV oynamayacak şekilde duvara sabitlenmelidir. Çocuklar bu dönemde fidan sürecindedir ve bolca güven, sevgi ile sulamamız gerekir. Kızmak, hayır demek, bağırmak, ceza vermek gibi yöntemler sadece bağlanmayı zedeler. Ayrıca her hayır dediğimiz zaman merak dürtülerine zarar veriyor gibi bir etki bırakırız. Bunun için “EVET”in gücünü keşfetmelisiniz. Mesela dolapları karıştırmak istediği zaman “Evet o dolabı boşaltmak istiyorsun. Hadi beraber yapalım”, bir eşyayı atmak istiyor diyelim “Evet onu atmak istiyorsun. Hadi topu atalım ve oyun oynayalım.”, yere bir şey döktü diyelim “Aaahh tatlım döküldü mü? Hiç sorun değil. Tamam gel beraber silelim.” gibi ifadeleri ve yöntemleri kullanmalısınız. Toplumumuzda bilinen en büyük yanlışlardan biri çocuklara bebeklik döneminde engel olmanın marifet sayılmasıdır. Hatta size de çokça baskı yapılıyor ve annelik makamınıza bile karışanlar oluyordur. Bu tip tabuları dinlememenizi ve ev içinde bebeklik döneminde çocuğunuza özgür bir ortam sunmanızı öneririm. Evde ne kadar özgür olursa bir çocuk dışarıda hiç de aç gibi saldırmayacaktır. Düşünsenize evde karnını doyurup çıkan birinin ilk ihtiyacı yemek yemek olmaz. Evde bu dönemde alabileceğiniz bazı önlemlere örnek verebilirim.
-TV, mobilya, dolap gibi eşyalar duvara sabitlenmelidir. Bu hem çocuk hem de yetişkin için bir önlemdir. Depreme karşı güvenlik önlemlerini hatırlayabiliriz.
-Deterjan gibi ürünler kolayca ulaşılması gereken yerde durur. Bunları güvence altına almak için sadece bir dolaba toplayın ve sadece o dolabı kilitleyin. Diğer tüm dolaplar çocuğun kullanımına açık olsun. Bebeklik döneminde en önemli ihtiyaçlardan biri ev eşyalarına nüfuz etmektir. Hatta oyuncaklardan daha çok mutfak eşyaları ve ev gereçleri dikkatlerini çeker. Bu olması gereken ve oldukça sağlıklı bir gelişim sürecidir. Hatta eve ne kadar çok nüfuz edebilirse aile içi bağlanma da o kadar güçlenecektir.
-Etrafta çocuğa zarar verebilecek ne varsa kaldırılmalıdır. Kırılacak süs eşyalarının yerini plastik türde ve çocuğun da inceleyebileceği objeler almalıdır. Yani evde anne babanın eline alıp erişebildiği her eşyaya çocuk da erişebilmelidir ki merak duygusuna ket vurulmasın. Çünkü merak duygusuna ket vurmak, okul zamanında eğitimden soğuyan çocuklara bile sebep olabilmektedir. Merak ilerleyen bir süreçtir. Bebeklikten başlar.
Bu tip değişimler işinize yarayacaktır.

Bir de Daniel J. Siegel ve Tina Payne Bryson’ın “Bütün Beyinli Çocuk” kitabını okumanızı öneririm.

 

İyi akşamlar dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.