Çocugum Seni Sevmiyorum Diyor

Cevaplandı
1
0

Selamun Aleykum. Çocuğum bana bu aralar 1 haftadir seni sevmiyorum diyor nasıl bir tepki vermeliyim sen sevmesende ben seviyorm diyorum ama çok üzülüyorum hocam

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Aleykum Selam ve merhabalar demet hanım,

aniden gelişen davranış değişikliklerinde çocukların aktif yaşam alanları dikkatle incelenmelidir.  Eğer çocuğun hayatında değişen bir şey var ise ve bu durumla ruhsal olarak baş etmekte zorlanıyırsa, hırçınlık, ağlama ya da sözel açıdan uyumsuz ifadelerle iç dünyasındaki ruhsal gerginliği dışa vurmaya çabalar. Size tavsiyem öncelikle son zamanlarda hayatınızda değişen bir durumun olup, olmadığını değerlendirmeniz. Ayrıca son zamanlarda ruhsal olarak sizde, eşinizde ve aranızdaki etkileşimde olumsuz bir olgunun olup, olmadığını da gözden geçirmeli ve olumsuz bir durum var ise, buna yönelik gerekli düzenlemeleri yapmanızı öneririm.

Bir başka neden ise;

Çocuklar belirttiğiniz ifadeyi genelde  ebeveynlerini gerçekten sevmedikleri için değil, bir kızgınlık ifadesi olarak kullanabilir. Çok kızgın olduklarında bir anda, duygularını farklı bir şekilde ifade etme becerilerine sahip değillerse, bunun yerine başka yıkıcı ifadeler kullanabilirler. Eğer kızgınlığı geçtikten sonra, size karşı davranışları normale dönüyorsa, bu durum anlık bir kızgınlık ifadesi olabilir ancak yine de neden son zamanlarda kızgınlık duygusunu daha yıkıcı seviyede yaşadığı gözden geçirilmeli bunun için ise yukarıda belirttiğim şartlar dikkatle incelenmelidir.

Size tavsiyem; önce onu kızdıran olayı tanımlayın daha sonra ise yorum katmadan duygusunu yansıtın, örneğin; istediği oyuncağı almadığınız için, çocuğunuzun bir anda kızdığını ve bu ifadeyi kullandığını farz edelim, ‘Biliyorum. Şu anda kızgınsın. Kızgın olduğunun farkındayım. Peki şu anda ne yaparsan yeniden mutlu olursun’ şeklinde bir ifade oldukça efektif olabilir. Hem çocuğunuzun duygularını aynalamış  hem de yaşadığı yıkıcı duygudan çıkmasında ona rehberlik etmiş olursunuz.

Sevgiyle Kalın

 

 

 

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.