Çekingen Kızım Var

Cevaplandı
1
0

Merhaba, 2 yaşında bir kızım var. Evde Benim dışımda kimseyle konuşmuyor. Hiçbir çocukla oynamıyor. Götürdüğüm psikologlar kaygılı bağlanma olduğunu söylediler, kızımla elimden geldiği kadar ilgileniyorum fakat çözüm bulamadım. Babasını bile istemiyor, çocuklardan korkuyor. 1 haftadır yarım gün kreşe yazdırdım iyi geleceğini düşünerek, çocuklarla sosyalleşmesi için. Kreşin kapısında ağlıyor fakat onu almaya gittiğimde çok mutlu buluyorum eğleniyor orda. Ama her gün sabah gitmeyelim diyor. Ne yapmalıyım bilmiyorum. cvp verirseniz sevinirim. çok çekingen ve içine kapanık bu arada kızım

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
5
0

merhabalar,
anlattıklarınıza göre çocuğunuzda kaygılı bağlanma sorunu olabilir, öncelikle bu duruma tam olarak neyin neden olduğu dikatlice analiz edilmeli, kaygılı ebeveyn tutumları, annenin stres ve kaygısı, çocuğun anneden uzun süreli ayrı kalması gibi pek çok durum kaygılı bağlanmayı beraberinde getirebilir.
Kreş deneyimi kızınızın sosyalleşmesine katkı sağlayacaktır. Yaşadığı kaygıyı da azaltacaktır. Sabahları ayrılırken, ağlayarak tepki vermesi ya da gitmek istememesi gibi durumlara alışma sürecinde karşılaşabiliyoruz. Okul kapısında vedalaşma anını çok uzun tutmamanızı öneriyorum. Vedalaşma anında pozitif olmalısınız. ‘Okulda keyifli vakit geçireceğine inaniyorum, okul zamanı dolduğunda her zaman ki gibi seni gelip, alacağım, okulda arkadaslarinla oyun oynayacak ve eğleneceksin.’ şeklinde güven verici ifadeler kullanmalısınız.
Kaygılı ve tedirgin yaklaştığınızda, kızınız bu kaygıyı hisdeder ve vedalaşmak daha zor bir hal kazanır. Eğer vedalaştıktan sonra okulda keyifli vakit geçiriyor ise, gerek arkadaslari gerek ögretmenleriyle iletisime geciyorsa, okulun sosyal düzenine adapte oluyor ise, kızınızın kaygı sorunu zamanla düzelebilir. 2 ay beklemenizi öneririm. Ancak bu süre zarfında olumlu bir gelişme olmaz ise, bir uzmandan destek almalısınız.
Saglicakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.