Bebeklerde Sürtünme Hareketi

Cevaplandı
1
0

Merhaba, 22 aylik bir kizim var, ben calisirken annem bakiyor agustos ayinda (18 aylikken) bazi sebeplerden annem 2 hafta yoktu ve kizimi abimin esi bakti, o zamandan beri esyalarin oyuncaklarin uzerine cikip surtunme hareketleri yapiyor, ilk 15 aylikken farketmistim boyle birsey yaptigini ama o zaman uzerine ciktigi seyleri kaldirarak veya birlikte vakit gecirmeye oyun oynamaya çalışarak bunu unutturmuştum, 3 ay gibi bir sure hic yapmadı sonra tekrar basladi ve unutmuyor bir turlu oyun bile oynuyor olsak birlikte cabuk sıkılıyor ve buldugu seyin uzerine çıkıyor bu nasil gecer napmam lazim? Artik korkmaya basladim hep böyle devam edecek diye

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
0
0

Merhaba,

Çocukluk ya da bebeklik çağı mastürbasyonu olarak adlandırdığımız bu haz alma durumunun birçok nedeni olabilir. Sebeplerini şöyle sıralayabilirim:
Genital bölgenin iyi temizlenmemesi için bez değişimi esnasında altını değiştiren kişi tarafından gereğinden fazla temas yapılması ve sürtünme davranışının gerçekleştirilmesi
Alerjik durumlar, mantar oluşumu sebebiyle kaşınma
Pişik ve benzeri deri hassasiyetleri sebebiyle ilk aşamada çocuğu rahatsız eden bir acı
Dokusu veya bedeni sebebi ile çocuklarda rahatsızlık hissi yaratan iç çamaşırları ve kıyafetler çocuğun haz alma duygusunu keşfetmesine sebep olabilir. Bunlar genelde fiziksel ve tıbbi etkenlerdir. Bir de işin psikolojik kısmı var. Psikolojik anlamda mastürbasyona sebep olabilecek etkenleri de şöyle sıralayabilirim:
İlgisiz kalma
Yalnızlaştırılma
Gereğinden fazla ekrana maruz kalma (25. kare faktörü)
Şiddetin herhangi bir türüne maruz kalma (fiziksel, psikolojik, duygusal) gibi sebepler de psikolojik sebeplerdir.
Peki ne yapmalısınız?
Kızma, cezalandırma ya da üzerine şaka yapma gibi tepkiler vermeyin.
Onu utandırmayın, aşağılayıcı bir tavır sergilemeyin.
İlgisiz bırakmayın. Yalnız kalmasına izin vermeyin. Sevgi ve güven bağı kurun.
Davranışın genellikle sergilendiği zamanlara dikkat edin ve bu zaman dilimlerinde onu meşgul edecek etkinlikleri önceden planlayın. Bu davranışa eğilim gösterdiğini fark ettiğiniz anda hemen yanınıza çağırıp etkinlik ile oyunlar kurun ve davranışı unutmasına yardımcı olun.
Ödül ve ceza kullanmayın.
Bol bol sevgi ve güvenli bağlanmayı arttırıcı unsurlar ile haz alma duygusunun yerini anne baba olarak duygusal doyuma bırakın.
Bir de bunun bir cinsellik olmadığını aklınızdan çıkarmayın ve endişelenmeyin. Yukarıda anlattığım yöntemleri de oldukça sakin ve kaygısız olarak yönetin ki bebeğiniz de bir kaygı hissetmesin.
  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.