Kardeş Kıskançlığına ve Bağlanma Sorununa Karşı Ne Yapabilirim?

Cevaplandı
2
0

Merhaba sitenizi kısa bir süre önce keşfettim. Yazılarınızı hizmetleriniz çok değerli buluyorum ve bunun için teşekkür ediyorum.

Kızım 4 oğlum 2.5 yasinda kardes kıskançlığı var tabiki temelinde biz variz. Küçüğe korumacı yaklastigimiz için çok üstüne gidiyor kızim ve onu sürekli korkutarak uzaklaştırıyoruz. Aslında kizimin yanlış davranışlarından temelinde bağlanma sorunumuz var yatinladiginiz maddelerin hepsi var bizde. Çok isterim herşeyi düzeltmeyi lakin ben ofkeme yenik düşüyorum kontrol edemiyorum dövme yok bağırma ve soylenme çok fazla bununda diğerinden farki Yok aslinda. Herşeyin farkındayım lakin uygulamada sorun var destek alacak maddi yeterliliğim yok maalesef. Çok konu var yazacağım ama en azından biraz anlatabildiysem cevaplarınizi bekleyeceğim.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
0

Merhaba,

Kendinizi onarmak ve yenilemek istemek çok önemli bir adımdır. Bu yeni başlangıç için ilk olarak geçmişte sizi bu değersizlik hissine aktaran her şeyi affetmek ile başlamalısınız. Artık bir yetişkinsiniz ve kendi iradeniz var. Artık kendinizi yenilemek tamamen sizin elinizde. Onun için geçmişi affederek başlayın ki öfkeniz değersizlik olarak yansımasın. Sonrasında sevdiğiniz bir hobi edinin, günlük tutun, içinizdeki çocuğu keşfedin, günde bir adet türk kahvesi ve yanında küçük bir parça çikolata tüketin (bunlar doğal antidepresan olarak bilinir ;)), çocuklarınız ile çocuk olmaya yeniden başlayın. Her çocuk insanın terapisti gibidir. Oyunları, gülüşleri, soruları sizleri iyi edebilir. Günlük tutmak ise içinizi dökmenin en kolay yoludur ve her zaman işe yarar. Bir hobi edinmek ise kendi becerilerinizi ve değerinizi geri kazanmanın en iyi yoludur. Eğer imkanınız var ise yeni bir üniversite başlangıcı yapın hayatınızda. Hangi düzeyde eğitiminiz olursa olsun, kendinizi eğitmeye ve ben de varım buradayım sizinle aynıyım demeye başlayın. Kitap okuma konusunda Mümin Sekman’ın tüm kitaplarını, Marshall B. Rosenberg Şiddetsiz İletişim, Hal Edward Runkel Bağırmayan Anne Baba Olmak kitabı ve Mehtap Kayaoğlu’nun Öfke Kontrolü kitabını öneririm kesinlikle. Bir de kendimizi onarmak ile ilgili olan gönderimi okuyup, uygulamaya geçmenizi öneririm: https://www.instagram.com/p/Bmjh2PCl53F/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=cmjaop2xn9l7Etkisini göreceksinizdir. Elimden gelen en kısa ve etkili öneriler bunlar şu anda. Gönül isterdi ki bir araya gelip muhabbet edelim. Ama kim bilir belki bir gün o da olur. Sağlıcakla kalın…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.