Bağlanma mı Bağlanamama mı?

Cevaplandı
2
0

Merhaba Rümeysa hanım 11 aylık bebeğim var annem ve babam kızım doğduğunda 4 ay yanımda kalıp yardımcı olmuşlardı..
Kızım onları gördüğünde aşırı mutlu fakat sanki ben annesi değilmişim gibi davranıyor. Devamlı kucağımda, beraber olmamıza rağmen bir başkasını gördüğünde benden gidiyor hatta bazen geri kucağıma gelmiyor ve ben bu durumdan geceleri uyuyamıyorum.
Eşim yoğun çalıştığı için yalnızca sabah ve pazar günleri kızımızla ilgileniyor ama kızım ona çok düşkün.. Ne yapabilirim lütfen bana yardımcı olun..

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
1

Merhaba,
Bağlanma kuramında bahsettiğimiz önemli bir ayrıntı vardır. Çoklu bağlanma… Bu çoklu bağlanma da genelde baba, nine ve dede gibi bireyler ile gerçekleşir ve bu sağlıklıdır. Hatta anneye bağımlılığı önleyen bir güçtür. Sizin onlara karşı yakın olmasından endişe duymanıza gerek yoktur. Hiç tanımadığı yabancılara karşı olan davranışlarını daha çok gözlemlemenizi öneririm. Onlara karşı ilk etapta çekimser yaklaşıyor ve gözleri sizi arıyor ise sıkıntı yok demektir.
Babasına olan düşkünlüğe gelince babası da güvenli bağlanma kurduğu ikinci çoklu bağlandığı kişidir. Bunun yanı sıra onu daha az gördüğü için ruhsal olarak babaya doyamıyor demektir. Bu da bir sorun değil. Hatta oldukça güzel baba ile iletişiminin sağlıklı olması.
İyi günler dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.