Baba kiz ilskisi

Cevaplandı
2
0

Merhaba 12 yaşında yaşına göre olgun çok becerikli ve yaşıtlarına göre akademik olarak çok başarılı bir kızım var. Babasıyla ilişkisi son zamanlarda çok kötü. Hakaretvari konuşuyor. Son zamanlarda onu sevmediğini ağzından çok duyuyorum. Babasiyla zaman geçirmek istemiyor babası da beni suçluyor onun gibi davranmadığım icin. Bu konuyla ilgili bilgilendirme yapabilir misiniz lütfen?

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
3
1

merhabalar,
kızınız şu anda ergenlik döneminde. Sanırım babası ve siz farklı ebeveyn tutumlarına sahipsiniz. Eşiniz size göre daha sert ve otoriter bir ebeveynlik modeline sahip olabilir mi?
Eğer bu durum söz konusu ise; kızınızın babasıyla yaşadığı içsel çatışma bununla ilişkili olabilir.
Ergenlik döneminde gençlerde kimlik duygusunun şekillendiği bir dönemdir. Dolaysıyla ebeyenler sürekli öğreten ve müdahele eden bir rol ùstlendiklerinde, ebeveyn ve çocuk arasında çatışmalar kaçınılmaz olur.
Kızınıza her fırsatta bir birey olduğunu hissetirin, babası ile ilgili düsüncelerini samimi bir şekilde sorun ve babasında hoşlanmadığı davranışlarla ilgili düsüncelerini yargılamadan dinleyin. Sonra ise eşiniz ile birlikte iletisim dilinizde neleri değiştirebileceginizle ilgili konuşun. Ayrıca size Thomas Gordon’dan ‘Etkin Anne ve Baba Eğitimi’ kitabını okumanızı öneriyorum.
Sağlıcakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.