Arkadaş Baskısı

Cevaplandı
1
0

Kızım anaokuluna gidiyor 4 yaşında ve 6 yaşında ki kız çocuğuyla oyun oynuyor sürekli ve onu çok seviyor fakat 6 yaşındaki kızın diğer bir arkadaşı (yani kızım okula sonradan yazıldı bu iki kızla arkadaş olmayı seçti fakat bir tanesi kızımı istemiyor ona kızıyor korkutuyor arada küçükte olsa şiddet uyguluyor yani arkadaşını paylaşmak istemiyor ve oyunlarda sürekli ne olmasini isterse o oluyorum diyor , ornegin anne olmak istedim fakar o kiz birakmadi diyor .hocam bana yardim edin lutfen ne yapmaliyim bilemiyorum gondermem diye okula kizim cogunu da anlatmiyor okulu cok seviyor evde kalmak istemiyor daha once birkere okul degistirdik okulun ilk ayi yine sinifin en buyugu ile arkadas oldu bu sorunlar cikmasin diye alismadan degistirdik okulu fakat bu okulda da ilk gun gelir gelmez anne burdada buyuk bir kiz var dedi ☺ kendinden buyuklerle oynuyor ve ne yapacagimi bilmiyorum cunku sorun yasamasa sorun etmiycem ama davranislarindada belliki eski ozguveni tamamen yok olmus bana yardim edin lutfen

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

merhabalar Döne Hanım,
kızınızda özgüven eksikliği ve özbenlik algısının düşük olması söz konusu olabilir. Hem arkadaşının yaptığı muameleden hoşlanmıyor ancak onlardan uzaklaşıp, yeni arkadaşlar edinecek cesareti de kendinde bulamıyor olabilir. Kaygı düzeyi yüksek çocuklar sosyal ortamda kendilerine bir lider seçerek, onun izinden gitmeyi tercih ederler.

Evde parmak kuklaları ile rol-drama çalışmaları yapmanızı öneriyorum. Okulda maruz kaldığı olumsuz durumları canlandırarak, yeniden deneyimlemesini sağlayabilirsiniz. Siz okulda baş etmekte zorlandığı arkadaşını oynarsınız ve parmak kukla ile arkadaşının rolüne girebilirsiniz, yani onu oyunda istemeyen, dışlayan rolünü oynarsınız. Sonra ise oyunda kendisini savunması için kızınızı cesaretlendirebilirsiniz. Gerektiğinde parmak kukla ile kendisine nasıl savunabileceğini kızınıza dramatize edebilirsiniz.Unutmayalım ki, çocukları oyun yoluyla kazandıkları deneyimleri gerçek hayatlarına transfer edebilirler.

Ancak yaşadığı kaygı sorunu düzelmediği takdirde, mutlaka oyun terapisi bilen bir uzmana başvurmanızı öneriyorum.
Oyun terapisi ile ilgili bu yazımı okuyabilirsiniz.

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Nasıl Uygulanır?

Sağlıcakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.