Anne Baba Kıskançlığı

Cevaplandı
2
0

Merhabe rümeysa hanim 4 bucuk yasinda bi kizim var bu yil krese basladi eskiye gore daha sakinlesti fakat arkadaslariyla arasi cok mesefali tek basina oynamayi tercih ediyor ama sadece benimle birlikte gitmek istiyor yanlarina cokta uzuluyor benimlr arladaslik yapmiyorlar diye birde babasiyla beni cok kiskaniyor evlilige hic tahammulu yok dugun fotograflarimizi gorunce aglama.krizi yasiyor cope atiyor fotograflari bu sadece bi kiskanclik mi baska sebebide varmi acaba cevap verirseniz cok sevirinim .

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhabalar Hasret Hanım,

Kızınız okul ortamında sosyal kaygı yaşıyor olabilir.
Sosyal kaygısının temelinde bir takım düşünce kalıpları yatar. Sosyal Kaygısı yüksek olan çocukların zihinlerinde genellikle, ‘Arkadaşlarım beni sevmiyor’, Onlar benimle oynamak’ istemiyor gibi düşünce kalıpları hakim olur. Bu nedenle reddedilme kaygısı ile yalnız oynamayı tercih eder ve oyun arkadaşlarına mesafeli davranırlar. Ayrıca bazen liderlik ruhu yüksek ve mükemmeliyetçi çocuklarda da sosyal kaygı sorunu görülebilir. Özellikle oyun içinde her zaman lider olmayı isteyen ve başkasının liderliğini kabul etmekte zorlanan çocuklarda da zamanla çevreden isole olma davranışı gözlemlenebilir.
Evebeyn olarak siz ve eşiniz kaygılı bir kişilik yapısına sahip iseniz, burada evebeynden çocuğa bir kaygı aktarımı olmuş olabilir.
4 yaş çocukları fallik dönem olarak tanımladığımız bir dönemdedir. Bu dönemde kıskançlık olabilir, ancak anlattıklarınıza göre kızınız kıskançlığı patolojik düzeyde yaşıyor. Kaygı sorunu yaşayan çocuklarda evebeyne aşırı bağımlılık sorunu da beraberinde gelebilir. Kıskançlık bununla ilişkili olabilir.
Sosyal kaygı uzun vadede çocuğun duygusal gelişimini oldukça olumsuz etkileyen bir sorundur. Bu yüzden mutlaka bir uzman desteği almanızı öneriyorum.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.