İstekleri Yerine Gelmeyince Agresifleşiyor.

Cevaplandı
2
0

Merhaba. 35 aylık bir oğlum var 7 hafta erken doğdu. Biraz takıntılı demek doğru olur mu bilmiyorum ama düzenli diyeyim mesala yemek tabağını bardağını nasıl koyuyodu öle kalmasını istiyor müdahale edemiyorum ona o nasıl istiyorsa öle koyuyoruz ama birazda tedirgin ediyor bu beni şimdiden böle yapması normal mi diye. Bide her şeyi aşırı seviyor mesela çikolata istiyor bir tane yetmiyor ona getir diyo ( bu arada sadece getir hadi kalk gibi kelimeler kullanıyor konuşmuyor daha) ikincisinin olmadığında bitti dediğimde ağlıyor her şeyi fırlatıyor vuruyor bu sadece çikolata için geçerli değil meyve yada sevdiği bir yemek mesela salıncakta sallanmak saatlerce sallanıyor başka bir şeyle oynamıyor parkta sizce normal mi bunlar geçecek bıkacaktır diyorum ama bir yıldır devam ediyor bunlar. Bu yıl da sosyalleşip konuşması için haftanın üç günü yarım gün kreşe vermeyi düşünüyoruz. Sizce sakıncası olur mu şimdiden teşekkürler. Birde önceden sitenizde soru cevapları görebiliyorduk artık göremiyorum kaldırdınız mı acaba

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
5
0

merhabalar,
3 yaş çocuğun benlik gelişiminin devam ettiği bir dönemdir. 2 yaş dönemi kadar yoğun ve sık olmamakla birlikte bu dönemde de inatlaşmalar yaşanabilmektedir. Ancak inatlaşma durumunun sıklığı ve şiddeti değerlendirilmelidir. Eğer karşıt gelme sorununu çok sık yaşıyor iseniz ve oğlunuz başka bir teklifle kolay ikna olamıyor ise, bu normal sınırlar dışında bir durumdur.
Bununla birlikte kontrol etme dürtüsünün yoğun olduğundan bahsetmişsiniz. Siz ebeveynler olarak aşırı düzenli ve kontrolcü bir kişiliğe sahip iseniz, çocuğunuz bu davranışları sizin davranışlarınızla özdeşim kurarak edinmiş olabilir.
Anaokulu deneyimi dil gelişimine faydalı olacaktır. Ancak yukarıda bahsettiğiniz davranışlar okul ortamında da açığa çıkabilir. Bir uzmana gitmenizi öneriyorum. Bu davranışlara yol açan nedenler analiz edilmelidir.
Sevgiyle Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.