Agresif Oğlum Yeni Kıyafetleri Giymiyor

Cevaplandı
2
0

Aslinda sadece agresif degil inatcilik ve takinti da var. Oglum 6 yasinda, 1. Sinifa gidiyor. Yeni kıyafetlere karsi takıntılı, giymiyo genelde. Beraber begenerek alsak bile sonradan beni rahatsız ediyo deyip giymiyo. Mesela 2 yildir ayni pantolon u giyiyo disari cikarken. Bi ara yeni aldigim bi pantolon u begenek giydi 2-3 ay . Sonrafan o da rahatsız ediyo diye birakti. Yine eskiye döndü. Okul kıyafetlerinde bi sorun yok onlara mecbur olduğu icin mi katlaniyo bilmiyorum. Ayni tarz yakali tişörtü günlük hayatta giydiremiyorum çünkü. Ve abisi ve ablasini cok kiskaniyo ve bunu cok belli ediyo.1 yaş buyuk ablasi var . Hep cok kıskanıyor. Biz bilincli ebeveynleriz dikkat ediyoruz bunun icin ama engel olamiyoruz. Cabuk sinirleniyo ve bana vuruyo. Elini tutuyorum ama hic bikmadan vurmak istiyo hıncını alamiyo. Uzaklaşıyorum ben de ona vurmamak icin arkamdan gelip canimi acitmaya devam ediyo ya da eve esyalara zarar veriyo küçük çapta. Beni hic paylasamiyo kardesleriyle. Onlara en ufak bi gulumsemem bile delirtiyo bazen onu. Hafif kekemeligi de var. Tedaviye basladik ona gitmefi yarim kaldi. Istemedigi hicbiseyi yapmiyo. Rumeysa hanimin bi tavsiyesi var mi acaba rica etsem. Cok teşekkürler

 • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,

Agresiflik, hırçınlık, tepkiselliğe bağlı inatçılık bize genelde bağlanma sorunları olarak gelir. Bunun için ilk etapta yeniden bağlanma sürecine girmenizi öneririm.

Maddeler halinde en kısa, anlaşılır ve öz hali ile anlatayım:

 • Beraber uyumak bağlanmada en önemli aşamadır. Ayrılık kaygısının üst seviyeye çıkmış olduğu güvensiz bağlanmanın yaralarını sarmak için ilk adım beraber sarılarak, sohbet ederek, dokunarak uyumaktır. Uyku bu kadar önemli iken daha ilk aylarda ve ilk yıl içinde anne yanından çocukları ayırmanın ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha anlayabiliriz. Yeniden bağlanma sürecinde bir fark olarak uyuma eylemi bu sefer annenin yatağında ve odasında değil, çocuğun kendi odasında ve yatağında olmalıdır. En az 6 hafta bu beraber uyuma gerçekleşmelidir.
 • Bağlanmanın bir sonraki adımı ise bir başka sır olan dokunma ihtiyacıdır. Emzirme dönemi bitmiş olsa da saçını okşamak, sevmek, öpmek, sarılmak bağlanmanın güçlenme aracıdır.
 • Bağlanma dönemine girildiği zaman atlanmaması gereken bir detay vardır: Çocuk bir önceki haliniz ile şimdiki halinizi karşılaştıracak ve şaşkın olacaktır. Bu süreçte biraz sizin yaklaşımlarınızı denemeye başlayabilir ve sabrınızı denediği zamanlar da olabilir.
 • Bu süreç içinde anne (ya da bağlanma görevini kim üstlenecekse, annesi olmayan çocuklar için söylüyorum) çocuğa tamamen kendini bırakmalıdır. Her durumda çocuğa sakinlik ile yaklaşılmalıdır. Şiddetin hiçbir türüne başvurulmamalıdır.
 • Çocuk bol bol dinlenmeli, onunla sık sık sohbet edilmelidir. Eleştiriler, kıyaslamalar, aşağılamalar, küsmeler gibi her türlü yanlış tutumu sonsuza dek hayatımızdan çıkarmalıyız.
 • Teknolojiden uzaklaşılmalı ve duygular ile anlaşma dönemine geçilmelidir. Acil ihtiyaçlar halinde ya da günde evdeki her bireyin 1 saatlik teknoloji kullanma hakkının haricinde teknolojik araçlar kullanılmamalıdır.
 • Evdeki kurallar bu süreçte kaldırılmalı ve çocuğun kendini özgür ve rahat hissetmesi sağlanmalıdır. Sadece hayati kurallar devam ettirilmelidir. (Teknoloji kullanma sınırı gibi)
 • Bağlanma sürecinde babanın rolü kural koyma aşamasında kendini göstermelidir. Hayati kuralları koyma ve devam ettirme görevi annenin değil, babanın olmalıdır.
 • Bağ kurulması için özel anlar önemlidir. Küçük ama özel olan her an bağlanmanın güçlenmesine yardımcıdır. Çocuğun yaşına, yaşanılan ortama ve çevreye, yeteneklere ve isteklere göre bu özel anlar şekillenmelidir. Masal okumak, hayal kurmak, resim yapmak, sohbet etmek, sinemaya gitmek, parka gitmek, piknik yapmak, gezmek, alışveriş gibi her türlü duygusal aktarım sağlanabilen anlar çeşitlendirilmeli ve sayıları arttırılmalıdır.
 • Hangi yaşlar arasında yeniden bağlanma süreci uygulanabilir? = 4 yaşında bağlanma süreci bitiyor. Ancak bağlanma olmadı diyelim 4-6 yaş arası en uygun zamandır. İkinci en uygun zaman ise ergenliğe girmeden önceki zamandır. Ve en son çıkış olan üçüncü en uygun zaman ise ergenlik döneminin içinde olunan zamandır. Yani 15-16 yaşında çocuğunuz bile olsa bağlanmayı yenilemek mümkündür.

Bu adımları en az 6 hafta kadar uygulandığında hem sizde hem de çocuklarınızda muhteşem bir değişim olacak. Ama her biri eksiksiz yapılmalı ve siz de kendinizi hazır hissederek sürece başlamalısınız, unutmayın.

İyi akşamlar dilerim…

 • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.