9 ve 7 yaşında iki oğlum var

Cevaplandı
1
0

Merhaba, benim iki oğlum var. İkisi aynı odada kendi yataklarında yatıyorlar. Ama her gece bizim yatağımızda bizimle birlikte yatmak istiyorlar. Bizim yanımızda yattıklarında uyuduktan sonra yataklarına götürüyorum .Ben onların yanında yatsam olmuyor ikiside benimle yatmak istiyorlar bir süre Sırayla bir gece büyük oğlumla bir gece küçük oğlumla yattım. Onlar uyduktan sonra kendi yatağıma geçiyorum. Sonra ortalarında oturup hikaye okudum ama büyük oğlum hikaye okurken bile benim elimi tutmayı yanında yatmamı devamlı istiyor. Güvenli bağlanmaya başlamayı düşündüm ama nasıl yapmam lazım sürekli büyük oğlunla yatamam Sıraylamı yatmalıyım. Yoksa ikisiyle birlikte mi yatmalıyım. Şimdiden çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun çok faydalı bilgiler veriyorsunuz.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
0

Merhabalar,

çocuklarınız gelişim dönemi olarak kendi başlarına uyumaları gereken bir dönemdeler. Uyurken onlarla aynı yatakta yatmanız, anne ve çocuk arasında bağımlı bir ilişkiyi de beraberinde getirebilir. Bağımlı anne çocuk ilişkilerinde çocuklar anneden ayrışmakta ve bir birey olmakta zorlanabilirler. Bu durum ise çocuklarda sorumluluk bilincinin geç kazanılmasına yol açabilir. Çocuk ev ve okula yönelik sorumluluklarını yerinde getirmekte zorlanabilirler.

Güvenli bağlanma sorunu olabileceğini düşünüyorsunuz. Çocuklarınızın geçmişte travmatik bir öyküleri var mı? Güvensiz bağlanma sendromunu kısaca açıklayacak olursam; güvensiz bağlanma sendromunda çocuklar ebeveynleriyle ve çevreleriyle sağlıklı ilişkiler sürdürmekte zorlanırlar. Çevrelerine yeterince güvenmedikleri için, ilişkilerinde ya kaygılı ya da öfkeli davranışlar sergileyebilirler. Siz çocuklarınızda buna benzer davranışlar gözlemliyor musunuz? Eğer böyle bir durum söz konusu değilse, güvenli bağlanma yönteminden önce başka olguları dikkate almanızı öneriyorum. Çocuklarınızın hala sizinle birlikte yatmak istemeleri, sizin çocuklarınızla kurduğunuz ilişki biçiminde onlara aşırı bağımlı olmanızdan kaynaklanıyor da olabilir. Kendi ebevyeyn tutumlarınızı gözden geçirmenizi öneriyorum.

Kitap okuma gibi uyku rituellerini elbette devam etmelisiniz. Ancak çocuklarınız kendi yataklarında uyumalarını sağlamalısınız. Onlarla birlikte yatmak yerin, onlara uykuya dalana kadar yataklarının yanında oturarak uyku sürecini destekleyebilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın

 

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.