8 Yaşında İnatlaşma

Cevaplandı
1
0

Rümeysa Hanım merhaba. İnanın sizi takip ettiğimden beri iyi ki karşıma çıktınız diye şükrediyorum. Sizden öğreneceğimiz çok şey var. 8 yasında ve 5 aylık oğlum var. Büyük oğlum 2.sınıfa gidiyor ve 1 e başladığından beri hiç laf dinlemiyor. Yapma dedikçe yapıyor. Çevremizdeki herkesten yapma, dur, bırak vs. uyarı alıyor. Her günümüz istemeden de olsa onu ikaz etmekle geçiyor. Sürekli bizimle veya dışarıda oyun oynamak istiyor oynamayınca mutsuz oluyor. Kızıyoruz içimize batıyor. Dersleride iyi ama çok iyi değil. Ne yapmalıyız nasıl davranmalıyız? Daha doğrusu eğitmekte geç mi kalmışız?

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,

Bir çocuğa sürekli “yapma” demek, uyarılara karşı sağır etmek demek ve buna bağlı olarak da aradaki bağı zedelemek demektir. Sürekli olarak bizlere müdahale edildiğini düşünün, neler hissederiz? Bir gün içinde kaç kez yapma deniyor bir sayın rica ediyorum. Rakamı fark edince siz bile ürkeceksiniz. Bir de yavrunuzu düşünün. Sürekli olarak ikaz halinde olan bir insan yakınındaki kişilere güvenemez ve bağlılık kuramaz. Ayrıca bir şey dikkatimi çekti, neden çocuğunuza çevresindeki herkes uyarı veriyor ve siz de buna müsaade ediyorsunuz? Çünkü bir çocuğun annesi ve babası eğitiminden sorumlu iken dış etkenlerin çocuğa yüklenmesi gibi durumlarda anne baba merhem olmazsa çocuk kendini yalnız hisseder ve tepkileri daha da göze batmaya başlar. Aranızdaki bağı güçlendirmeniz için size yeniden bağlanma sürecine girmenizi öneririm.

Her Yaşta Güvenli Bağlanma Mümkün mü? Yeniden Bağlanmak Ne Demektir?
İlk 4 yıl içinde sağlıklı bir şekilde bağ kurulamadı ise ve sıkıntılar baş göstermeye başlamış ise güvenli bağlanma için alarmlar çalmaya başlamış diyebiliriz.

Her yaş grubunda tekrardan anne ile çocuğun bağlanabilmesi mümkündür. Ve yine burada da gizli sır anne ile yatmaktadır. Güvenli bağın düğümü anne ile yatmaktan ve onun huzurunu hissedebilmekten geçer diyebiliriz. Bunun için en az 6 haftalık güvenli bağ sürecini yaş farkı göz etmeden başlatabilirsiniz. Bu süre çocuğun bağlanabilme yetisine göre değişkenlik gösterebilir.

Güvensiz bağlanma olduğunu anladınız ve artık bu yeniden bağlanma girişimine başlayabilirsiniz. Maddeler halinde en kısa, anlaşılır ve öz hali ile anlatayım:

Beraber uyumak bağlanmada en önemli aşamadır. Ayrılık kaygısının üst seviyeye çıkmış olduğu güvensiz bağlanmanın yaralarını sarmak için ilk adım beraber sarılarak, sohbet ederek, dokunarak uyumaktır. Uyku bu kadar önemli iken daha ilk aylarda ve ilk yıl içinde anne yanından çocukları ayırmanın ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha anlayabiliriz. Yeniden bağlanma sürecinde bir fark olarak uyuma eylemi bu sefer annenin yatağında ve odasında değil, çocuğun kendi odasında ve yatağında olmalıdır. En az 6 hafta bu beraber uyuma gerçekleşmelidir.
Bağlanmanın bir sonraki adımı ise bir başka sır olan dokunma ihtiyacıdır. Emzirme dönemi bitmiş olsa da saçını okşamak, sevmek, öpmek, sarılmak bağlanmanın güçlenme aracıdır.
Bağlanma dönemine girildiği zaman atlanmaması gereken bir detay vardır: Çocuk bir önceki haliniz ile şimdiki halinizi karşılaştıracak ve şaşkın olacaktır. Bu süreçte biraz sizin yaklaşımlarınızı denemeye başlayabilir ve sabrınızı denediği zamanlar da olabilir.
Bu süreç içinde anne (ya da bağlanma görevini kim üstlenecekse, annesi olmayan çocuklar için söylüyorum) çocuğa tamamen kendini bırakmalıdır. Her durumda çocuğa sakinlik ile yaklaşılmalıdır. Şiddetin hiçbir türüne başvurulmamalıdır.
Çocuk bol bol dinlenmeli, onunla sık sık sohbet edilmelidir. Eleştiriler, kıyaslamalar, aşağılamalar, küsmeler gibi her türlü yanlış tutumu sonsuza dek hayatımızdan çıkarmalıyız.
Teknolojiden uzaklaşılmalı ve duygular ile anlaşma dönemine geçilmelidir. Acil ihtiyaçlar halinde ya da günde evdeki her bireyin 1 saatlik teknoloji kullanma hakkının haricinde teknolojik araçlar kullanılmamalıdır.
Evdeki kurallar bu süreçte kaldırılmalı ve çocuğun kendini özgür ve rahat hissetmesi sağlanmalıdır. Sadece hayati kurallar devam ettirilmelidir. (Teknoloji kullanma sınırı gibi)
Bağlanma sürecinde babanın rolü kural koyma aşamasında kendini göstermelidir. Hayati kuralları koyma ve devam ettirme görevi annenin değil, babanın olmalıdır.
Bağ kurulması için özel anlar önemlidir. Küçük ama özel olan her an bağlanmanın güçlenmesine yardımcıdır. Çocuğun yaşına, yaşanılan ortama ve çevreye, yeteneklere ve isteklere göre bu özel anlar şekillenmelidir. Masal okumak, hayal kurmak, resim yapmak, sohbet etmek, sinemaya gitmek, parka gitmek, piknik yapmak, gezmek, alışveriş gibi her türlü duygusal aktarım sağlanabilen anlar çeşitlendirilmeli ve sayıları arttırılmalıdır.

Bu adımları en az 6 hafta kadar (süre oğlunuz ile aranızdaki ilişkiye göre değişebilir) uygulandığında hem sizde hem de çocuklarınızda muhteşem bir değişim olacak. Ama her biri eksiksiz yapılmalı ve siz de kendinizi hazır hissederek sürece başlamalısınız, unutmayın.

İyi geceler dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.