6.5 Aylik Bebeğim Çok Huysuz

Cevaplandı
2
0

Selâmün aleyküm. Bebeğim 6.5 aylik erkek bebek doğduğundan beri çok Huysuz her şeye ama her şeye mizmizlaniyor yanından zaten hiç ayrilamiyorum birde uykusu çok olduğu halde bir türlü uykuya geçmek istemiyor uyudugundada kısa bir süre sonra çığlık atarak uyanıyor lütfen yardımcı olun ne yapmalıyım bir şeyden mi korkuyor acaba tavsiye edebileceğiniz kitap var mi

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,

✮Öncelikle annenin hisleri çok önemlidir. Siz ne kadar rahat ve keyifli olursanız, bebeğiniz de o kadar keyifli olacak ve uykuya geçişi kolaylaşacaktır. Bu altın kural.

♡Bebekler için uyumak, nefes almak kadar, beslenmek kadar, dışkılamak kadar doğaldır. Öğrenmeleri ya da eğitilmeleri gereken bir şey değildir. Bu Allah tarafından bize sunulmuş bir kodlamadır zaten. Sadece ihtiyaçlarını anlayıp uygun ortamı oluşturmak için zamana ihtiyacınız var. Ve bu birkaç hafta değil. Önce bunun rahatlığını yaşayın. Çünkü siz kaygılı oldukça bebeğiniz demek ki ‘beni istemiyor’ ya da ‘bir terslik var’ gibi hisseder ve saha da tepkiselleşir. Yani relaks oluyoruz.

♡Her bebeğin uyumak için güvende hissetmeye ihtiyacı vardır. Bu temel kurallardan biri uyku için. Kimi için bu anne yanı yatak, kimi için ağzında duran meme, kimi için kucak, kimi için ten teması, kimi için ayrı bir beşik olabilir. Burada bebeğinizin ihtiyacını keşfetmelisiniz. Ama adım adım deneyerek bunu bulmalısınız. Anne yanı beşikte bile yatsa ten teması kurmayı unutmayın.

♡Tek bir ortak nokta var ki o da güvende hissetmeleri için annenin yakın olması ihtiyacıdır. Bir bebeğin tek başına ve tüm gece deliksiz uyuması NORMAL ve beklenen bir şey DEĞİLDİR. Bunun için gece sık uyandı, uyuyamadı gibi durumları da endişe ile karşılamayın.

♡Uykuya geçiş için sakinlik gerekir. Bebeklerin duyguları annelerininki ile senkronize çalışır. Siz stresliyken bebeğinizin sakinleşip uyumasını beklemeyin. Biliyorum deminden beri bundan çok bahsettim. Ama sizin hisleriniz=bebeğinizin hisleri.  Bundan sonra sürece ‘olacak inanıyorum ve rahatım’ diyerek devam etmelisiniz.

♡Bazen her şeyi doğru yapsanız da uyumayabilir. Bu illa sizi istemiyor demek değildir. Bazen hiçbir sebep yokken uykunuz kaçmıyor mu sizin de? Bebek olması onu sizden farklı kılmıyor. O da küçük bir insan unutmayın. Hem de büyüme ataklarının en çok yaşandığı bir zamanda şu an.

♡Sizi yargılayan, baskı yapan, iç sesinizi susturmaya çalışan insanlara kulaklarınızı tıkayın. Görüşmeme seçeneğiniz varsa bir süre görüşmeyin. Yetişkin insanların kalbini kırmamak için yavrunuzun çocuk ruhunu yaralamayın.
♡Bebeğinizi sizden daha çok kimse sevemez, düşünemez ve tanıyamaz. Bunu biz biliyoruz ama bebeğiniz henüz bilmiyor. Çünkü hissetmeye ihtiyacı var. Geçmiş yaraları kapatmaya ve güvenmeye ihtiyacı var. Ve hiçbir güven anlık ya da kısa sürede oluşmaz. Süreklilik önemlidir, zaman gerekir, hisler dinlenmelidir.
♡Önemli bir hatırlatma yapayım. Uykuyu savaş haline getirmeyin. Sizde şu an bunu sezdim. Çünkü uyku eğitimi verildiği için bir pişmanlık var ve bu da sizde farkında olmadan çocuk ile bir çatışma ortamı oluşturmanıza sebep oluyor. Rahat olun, sadece dokunmaya gülmeye sevmeye hisleriniz ile samimi olmaya devam edin.
♡Bebeğiniz uyumak istemiyorsa saatlerce zorla onu yatakta tutmaya çalışmayın. Uykuya karşı direnç oluşturmasına sebep olur bu durum. Uyumaya direniyor ise biraz kalkıp oyun oynayın, şarkılar söyleyin, masallar okuyun vs.
♡Bir diğer detay daha vereyim. Bebeğiniz uyurken evden çıkıp gidiyorsanız uyumak istemeyebilir. Her zaman bebeğiniz uyanıkken onunla vedalaşarak çıkın. Gündüz uykularında dahi olsa yanında olduğunuzu hissettirin. Güven, en çok uykuda hissedilmesi gereken bir duygudur. Hele ki bebeklik döneminde uykuya geçişlerden daha çok korkarlar. Bu onlar için daha da önemlidir.

♡Haber vermeden oda dahi değiştirmeyin. Vedalaşmadan babasına bile bırakmayın.
♡Anne/baba çocuk arasındaki güven ve sevgiye dikkat çeken hikayeler okuyun.
♡Uyku önceleri birebir güven veren konuşmalar yapın, hep yanında olduğunuzu onu çok sevdiğinizi söyleyerek uykuya yatın.
♡Birlikte geçirdiğiniz zamanlarda “an”da kalmaya özen gösterin. Telefonla, tv ile, evin işleri ile zihninizi meşgul etmeden sadece o ana ve bebeğinize odaklanın.
♡Hatırlatmama gerek var mı bilmiyorum ama bağırmak, kızmak, ceza vermek, küsmek, dövmek, tehdit etmek vs hiçbir şiddet unsuru hayatınızda hiçbir zaman olmasın.

♡Uyku konusu bir evde stres ve kaygı kaynağı değilse, bebek uyumaya zorlanmıyorsa, bebeğin iç güdüleri bir takım müdahaleler ile köreltilmediyse bebek ne zaman ve nerede uykusu gelirse uyur. Belki her bebek aydınlıkta uyuyamaz ya da annesine dokunmadan dalamaz ama uyuması için ekstra bir çabaya gerek kalmaz.

♡Siz de insansınız. Her uyku vaktinde aynı sakinliği, aynı rahatlığı gösteremeyebilirsiniz. Şansınız varsa destek istemekten çekinmeyin. Bırakın o gün de geç uyusun. Bebeği babasına verip bir nefes alın, duş alın, bir bardak su için, kısa bir yürüyüş yapın. Siz dengeye geldiğinizde bebeğiniz de dengesini bulacak.

♡Deliksiz uyumazsa bebeğinizin büyüyemeyeceğini, büyüme hormonunu yeterince alamayacağını iddia edenlere aldırmayın. Büyüme hormonlarının beyinde nasıl salgılandığı hakkındaki bilimsel araştırmaları inceleyebilirsiniz. Çocukların en az 4 yaşına kadar (hiç emmese dahi) geceleri farklı sebeplerle defalarca uyanabileceğini unutmayın.

♡Kucakta uyumak isteme gibi bir durumda da bebeklerin uykuya dalmak için ihtiyaç duyduğu koşullar anne rahminde bolca maruz kaldıkları dokunmak yani ten tene temas, ses ve harekettir. Bunların her biri de anne kucağında olduğu için orada uykuya geçmek istemeleri normal ve orada uykuya daha kolay geçmeleri kolay olmaktadır.

♡Aynı zamanda bebeği tutan kişi (genelde anne) göğüs hizasında bebeği taşırken kalp atışları ve annenin sesi, nefes alıp verişi bebek için bir çeşit beyaz gürültü oluşturur. Bu da bebeğin kendini güvende hissetmesini ve uykuda kalmasını destekler. Bu kadar tepkili olması da sizin hisleriniz ile doğrudan ilgili olabilir. Diş çıkarma dönemi olabilir, ağrıcı, gazı olabilir, korkmuş olabilir vs. Siz ne kadar sakin ve mutlu hissederseniz o da aynılarını hissedecek ve uykuya daha kolay geçecektir.

İyi günler dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.