5 Yaşındaki Kızımın Korkuları Var

Cevaplandı
1
0

Merhaba kızım 5 yaşında gelişimi kendini ifade edebilmesi, herhangi bir şeyi telaffuz ediş sekli vs çevresi tarafından takdir edilen bir çocukken şimdi arkadaşlarına agresif davranışlar sergiliyor kendini ifade ederken kekelemeye başlıyor, korku kaygı bozukluğu olmaya başladı herhangi bir şeye dokunduğunda anne bana bir şey olur mu diye soruyor ve bu gün içinde defalarca tekrarlanıyor. Takıntı başladı tek başına odasında uyumak istemiyor, herhangi bir yere gittiğimizde tuvaleti geldiğinde yapmak istemiyor klozetler den korkuyor.bu takıntılarından nasıl vazgeçirebiliriz. Çok duygusal en Ufak şeyden bile etkileniyor gözleri doluyor ve o olayı unutmuyor. bize bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,
İlk olarak korku-kaygı hakkında temel bir bilgi vermem doğru olacaktır. Korku, yaradılıştan gelen bir dürtü olduğu için kimi zaman kalkan görevi de görebilir ve içsel motivasyonu destekleyebilir. Bunun için dönemsel olarak korku ile karşılaşmak normal sayılır. Hemen terapi edelim, ilaç verelim gibi bir başlangıca gerek yoktur. Eğer dış motivasyon ile korku oluşursa da güven desteği ile üstesinden gelebiliriz. Mesela neler yapabilirsiniz?
– Resim çizdiği kağıt halen duruyorsa o karakterlerin üzerini karalamasını ve sonra da kağıdı yırtmasını isteyebilirsiniz. Bu duygusal bir boşalım sağlayacaktır. Elbette bir anlık değişim mümkün olmayacak ve bunu destekleyecek ek aktivitelere ihtiyacınız olabilir.
– Yukarıdaki yöntem haricinde bulunduğunuz ilde deniz varsa denize deniz kabuklarını toplayıp her birine içimizdeki korku ya da kaygılardan birinin adını verip özgürleştirmek ve bizden uzaklaştırmak için denize bırakabilir, atabilirsiniz. Taş olmamasına özen gösterin. Çünkü taş atmak sert bir eylemdir ve kendi içimizi rahatlatalım derken başka bir yere zarar vermeyi aşılayabilir bunu istemeyiz. Daha yumuşak bir geçiş olarak deniz kabuklarını habitatı olan denize bırakarak korkularımızı serbest bırakabiliriz.
– Bir diğer yöntem de uçan balonlar olabilir. Uçan balonların üzerine korkularını resmedip, gökyüzüne salmasını isteyebilirsiniz. Ya da bunun bir diğer versiyonu olarak balon şişirerek içindeki tüm korkuları orada saklı tutabilir ve bu balonu da uzaklara uçurabilirsiniz.
– Tıpkı uçan balonlar gibi bir uçurtma yapabilir ve üzerine de resimler ile korkuları yazabilirsiniz. Bunu da yine gökyüzünde uçurarak özgürlüğü simgeleyebilirsiniz.
– Bu tür duyusal boşalma aktivitelerinin yanı sıra birkaç hafta geceleri anne ile beraber uyumasını desteklemenizi öneririm.
– Odasına bir gece lambası, fosforlu stickerlar alabilirsiniz.
– Ekranlardan da birkaç hafta tamamen uzak kalması iyi olacaktır.

Yaklaşık olarak 3 hafta ile 6 hafta arasında onarılabilecek bir korku gibi görünüyor. Ama etkisi tahmin ettiğimden daha büyükse mutlaka bir “psikolog”tan destek alarak terapi görmesini öneririm. Şu anki önerilerim anlatımlarınızdan yaptığım çıkarımlar sadece.

Bunlara ek olarak takıntılar için de bu yaş döneminde normal olduğunu söyleyebilirim.

İyi günler dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.