Sürekli Ağlama Problemi

Cevaplandı
3
0

Merhaba rumeysa hanım. 31 aylik oğlum var. 24 aydan itibaren herseyini aglayarak istiyor.
Ozellikle anneyi beni gördüğünde bir ortamda cok daha hırçın davranıyor. Gerçekten artik aglamasina dayanamıyorum. Dil gelişimi yasina gore cok ileride.
Kendisini cok iyi ifade ediyor.
Ağladığında oglum neden ağlıyorsun ağlamadan isteyebilirsin. Aglayarak birseyi yapamayacağımızı biliyorsun diyorum bir sure sonra sabrim kalmiyor sesimi yukseltiyorum ve üzülüyorum cunku sesimi yukselterek onun duygu duygusunda inanilmaz yaralar açıyorum. Ne yapmamiz lazim nasil bir yol izlemek gerekiyor.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
3
0

Merhaba,
Ağlama nöbetlerini çok iyi ayırt etmek gerekir.
1-Duygusal ihtiyaç
2-İktidar mücadelesi
3-Canının yanması, ağrısı olması vs.

İlk olarak bir şey isterken ne istediğine odaklanın. Belki de duygusal bir açlıktan bu isteğini yerine getiriyor olabilir. Mesela merak ettiği bir şeyi alıp incelemek istemek bile duygusal bir ihtiyaçtır. Merak bir dürtüdür çünkü. Anne ya da baba ile zaman geçirmek için ekstra ağlayarak dikkat çekmeye çalışıyor olabilir. Bu da ilgi eksikliğini bastırmak için kullandığı bir yöntem olabilir.
İktidar mücadele sebebiyle ağlıyor ise de yanında durup, onu terk etmeden “Yanındayım. Seninleyim. Sana yardım etmek istiyorum. Sakinleşmesi bekliyorum.” diyebilir ve yanında bekleyerek ona destek olabilirsiniz. Ayrıca size sarılarak sakinleşmesine yardım etmelisiniz. Zorla sarılmak gibi elbette değil. Sarılma anında beynimiz oksitosin hormonu salgılatır ve bu da bizi rahatlatır. Sarılalım mı diyerek sormalı ve sakinleşmesine yardımcı olmalısınız. Ardından da istediği şey ne ise oturup konuşmalısınız.
Eğer ağlayarak bir şey isteme durumu alışkanlık haline gelmiş ise bunun temeli bebeklik dönemine dayanıyor olabilir. Bebekken ağlamadan ihtiyaçları yerine getirilmedi ise ve keşfetmek istediği durumlar karşısında “hayır, yapma” gibi ifadeler ile engellendi ise onun etkilerini şu anda görüyor olabilirsiniz. Bebekken ağlamadan ihtiyaçlar nasıl giderilebilir derseniz mızmızlanma, hafif sesler çıkarma gibi durumlar aslında sinyaldir ve ağlamasını beklemeden gidermemiz gereken zamanı ifade eder. Bundan bahsediyorum. 🙂
Sebepleri belirleyip, süreci yönetmek için de onu sakinleştirici ve güven verici taraf olarak bu süreçleri yönetmelisiniz. Kızmak, bağırmak, terslemek ya da yalnız bırakarak ağlamasını sağlamak gibi yöntemler süreci zora soktuğu gibi güvenli bağlanmayı da zedeleyebilmektedir. Bunlara dikkat etmenizi öneririm.
İyi günler dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.