3 Yaş İnadımız

Cevaplandı
4
0

merhaba 3 yaşındaki oğlumun olaylara verdiği tepkiler çok şaşırtıyor neden kaynaklandığını çözemiyorum mesela yanlış bişey olduğunda anlatıyorum böyle yaparsan bu olur diyorum olsunnn diyor bazen çok komik olabiliyor ama kızdığım zamanlarda oluyor zarar verdiği de oluyor çünkü abisine vuruyor neden vuruyorsun diye soruyorum vururum diyor prizler çok tehlikeli oynarsan ellerim yanabilir diyorum yansınnnn diyor ve bu davranışı beni çok düşündürüyor yardımcı olmanızı istiyorum teşekkürler …

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
4
0

Merhabalar

3 yaş çocuğun benlik gelişiminin devam ettiği bir dönemdir. 2 yaş dönemi kadar yoğun ve sık olmamakla birlikte bu dönemde de inatlaşmalar yaşanabilmektedir. Anladığım kadarıyla çocuğunuzda size karşı yönelen bir karşıt durumu var. Öncelikle oğlunuzla kurduğunuz  duygusal bağı gözden geçirmenizi öneriyorum. Yapılan araştırmalara göre, ebeveyn ve çocuk arasındaki bağ ne kadar güçlü olursa, çocuğun ebeveynin beklentilerini yerine getirme konusundaki motivasyonu o kadar artmaktadır. Bu nedenle oğlunuzla kaliteli vakit geçirmeniz ve birlikte oyun oynamanız oldukça önemli. Çocuğunuzun ebeveyn sevgisini hissedebilmesi için, bunu somut bir şekilde göstermeniz gereklidir.

Kurallar konusunda ise net ve kararlı olmalısınız. Ağlama ya da hırçın davranışlar karşısında kurallar konusunda taviz vermemelisiniz. Uyumsuz bir davranışı karşısında ‘yapma, neden yapıyorsun!’ gibi olumsuz ifadeler yerine, içsel motivasyonu güçlendirmeye yönelik mesajlar vermelisiniz, örneğin;  ‘ben bunun yerine böyle davranmanı bekliyorum, ben sana güveniyorum, bence sen bunu başarabilirsiniz.’ gibi ifadeler olumlu davranışın güdülenmesinde yardımcı olacaktır.

Ayrıca abisine vurmasının da pek çok sebebi olabilir. Abisinin yaşını belirtmemişsiniz. Ancak kardeşin kurduğu oyunu bozma, oyuncak paylaşamama gibi durumlar kardeşler arasında çok sık yaşanmaktadır. İki kardeş arasında yaşanan sorunları dikkatli bir şekilde gözlemleyin, kavga ve vurma davranışlarına yol açan sebepleri analiz ederek, bu durumların yaşanmaması i bir davranış tablosu oluşturun. Bu kurallara  her iki çocuğunuzun da uyması için onları destekleyin.

İyi Akşamlar dilerim

 

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.