İki Buçuk Yaşındaki Oğlumun Davranışları Değişti

Cevaplandı
2
0

Merhaba bu gune kadar sordugum sorulari yanitlayarak bana cok yardimci oldunuz. Minnettarim size.
Oglum 2.5 yasinda birde kizim var 6 aylik bu gune kadar bie sikinti olmadi ama oglum bu ara siddet uygulamaya basladi ayni yastaki kuzenlerine. Evi hic kirletmezdi birsey dokuldugunde hemen kendi silerdi simdi bilerek copleri yere atiyor tabak kiriyor vs. Birde sumukten midesi bulanan gormeye dayanamayan oglum burnunu karistiriyor ozellikle uyumadan once.cok zayifladi.tabancalara merak saldi herkese senin tabancan var mi diye soruyor.gecen gun bwni seni balkondan atarim diye tehtit etti. biz ayni odada yatamiyoruz o babasiyla uyuyor ben kardesiyle.kardesi surekli gece uyaniyor agliyor diye yanlarinda uyuyamiyorum onun etkisi olabilir mi acaba.birseyleri protesto edoyor gibi ama konustugumda sorun yok diyor.(kendisini cok iyi ifade eden bir cocuk) anlayamiyorum nasil davranmam gerekiyor?

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
0

Merhaba,
Anlattığınız durumlar aslında bir tepki. Biz çocukların cümlelerinden çok gösterdikleri davranışlara odaklanırız ve bize onlar ipucu verir. Güvenli bağlanmayı biraz tazelemenizi öneririm. Bunun için dergideki yazımda da belirttiğim üzere bazı hususları aktarabilirim:
Güvenli Bağlanma İçin Neler Yapılabilir?
1- Emzirme eylemi hem sıcak hem de bağ kurmak için en önemli zaman dilimidir. Annenin göğsünde bir taraftan fizyolojik ihtiyacını giderirken, bebeğin duygusal olarak annenin güzel sözlerine de ihtiyacı vardır. Bunun için sevgi sözlerihiç ağızdan eksik edilmemelidir. Göz teması kurarak emzirme eylemi gerçekleştirilmektedir. Anne ile bebek baş başa olmalıdır. Teknolojik aletlerden uzak kalınmalıdır. Emzirme anında uflayıp puflamamak gerekir. Karşılıklı olarak emmenin ruhsal huzuruna erişilmelidir.

2- Keyifli bir banyo da hem bağınızı kuvvetlendirebilir hem de banyoyu çocuğunuza sevdirebilir.

3- Altını değiştirme esnasında kullanılan yumuşak hareketler ve sözcükler de bağınızı kuvvetlendirebilen bir etkiye sahiptir. Yine burada da anne ve bebek baş başa kalmalıdır. Hem mahremiyet hem de bağlanma için önemlidir.

4- Beraber resim yapmak, oyun oynamak, masal okumak, sohbet etmek güvenli bağlanmanın güçlerinden sayılabilmektedir.

5- Şiddetin hiçbir türü hayatınızda olmamalıdır. Psikolojik şiddet dahi bağlanmayı zedeleyecek güce sahiptir. Fiziksel şiddeti söylemeye gerek bile yok sanırım.

6- Yöneten değil, kılavuz gibi rehber olan ve destekçi bir anne baba olunmalıdır.

7- Engellemelerden (yapma, otur, sus, konuşma, yeme, elleme, gitme, gelme, karıştırma gibi) uzak kalınmalıdır.

8- Kıyaslamalardan uzak kalınmalı ve biricik oldukları çocuklara hissettirilmelidir.

9- Duygularını hafife almamalı ve aşağılayıcı tavırlardan (her türlü psikolojik şiddet unsurundan) uzak kalınmalıdır.

10- Özel ve kaliteli zamanlar sıklaştırılmalıdır. Özel an çocuk ve anne/babanın beraber anlam kattığı duygusal anlardır. (Evde anne iş yaparken mutfakta çocuk ile bir arada olma ve bir taraftan iş yaparken bir taraftan sohbet etme bile özel an sayılabilir.) Çocukla kaliteli zaman geçirmek demek 7 gün 24 saat bir arada olmak demek değildir. Annenin de kendine zaman ayırması gerekir.

11- Sizin durumunuzda anne çocuk olarak yanında kardeşi olmadan özel zaman geçirmeye de özen göstermenizi ek olarak önerebilirim. Haftada en az birkaç gün sadece ikinize ait olan bir etkinlik belirleyin ve uygulayın.

İyi akşamlar dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.