18 Aylık Kızım İçine Kapanık mı?

Cevaplandı
1
0

merhaba rümeysa hanım sizi sıklıkla takip ediyorum çoğu zaman cevaplarıma yanıt buluyor çoğu zamanda bir anne olarak kendimi yiyorum benim kızım bebekken emerken tıkanıp tepkısız kalıyordu daha sonra uzman bir norologla tedavi oldu ilaç tedavisi duzeldi baya kötu seylerdi onun bile şoka girdiğini korktugunu goruyordum 10 aylıkken düzeldi. şuan 18 aylık 9aylıkken mama,baba,dede demeye başladı fakat baba kelimesi durdu 12 aylıkken yürümeye başladı bu sırada mama,dede,gel,hav,hapsu,mö,anne(tam net olmasada ade),gitti dıyor sen kaç yasındasın diye sordugumuzda parmagıyla 1 yapıp bur dıyor arada dur gibi seyler söyluyor ama baba demıyor hala, onun dışında olabildiğince herseye meraklı karıştırıyor çekmece odalar gardolapları söyleneleri çoğunlukla uyguluyor banyoyu mutfagı yatak odasını salonu tanıyor ayakkabılarını tanıyor hayvanları sordugumuzda gosterıyor,organlarını biliyor gelişimi yemesi falanda iyi biraz uyku sorunumuz var sadece bazen tv açıyorum açmıyor degılım çünkü çok tekiz burada çok hareketli çok sıkılıyor napsam yetmıyor şimdi anneli oyun grubuna kayıt olduk baslıcaz buraya kadar hersey normal ama kızım sanki içine kapanık gibi fazla konusmaya hevesi yok teleafuzu yok ilgisiz ben onunla sohbet edıyorum etkınlık yapıyoruz çok şarkı söylerım ama konusmaya meili yok neler yapabilirim baska konusması açılır mı acaba cevabınıza ve ilginize şimdiden tesekkur ederim

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,
Konuşmayı öğrenmeyiz ve çocuklara da öğretemeyiz. Fıtratımızda vardır bu güç. Bizi diğer tüm canlılardan da ayıran özelliklerden biridir.
Yeni doğan bir bebek sadece ağlar ve bazı sesler çıkarabilir.
Büyüdükçe sinirleri ve kasları gelişir ve, konuşabilmesi için gerekli bütün sesleri çıkaracak duruma kendisi gelecektir.
Gördüğü cisimlerle duyduğu sözcükler arasında ilişki kurmaya başlar. Daha sonra, bazı sözcüklerin gözü ile göremediği şeyleri de belirttiğini anlar.
Ne hissettiğini veya ne istediğini tanımlayan sözcükleri çevreden öğrenir. Yavaş yavaş ilerler bu süreç.
Çocuk, 1 ve 1,5 yaşları arasında bazı tek tük sözcükleri kullanmaya başlar. Ancak bu yaş aralığı çocuğun yaşadığı aileye, topluma, maruz kaldığı uyaranlara göre şekillenir.
Konuşması bundan sonra 4 yaşına kadar büyük ölçüde gelişecektir. Sözcükleri anlamlı şekilde yan yana dizmeyi kendisi pratik yaptıkça geliştirir. Ancak bir dil gelişiminin tam anlamı ile oturması için 6 yaşa kadar gelmeyi beklememiz gerekir.
Bunların yanı sıra konuşmayı öğretemeyiz ama kas ve sinir gelişimini yavaşlatacak dış etkenler ile beceriyi geriletebilir ya da durdurabiliriz.
Mesela;
Ekranlara maruz kalma
Şiddet türlerine maruz kalma
Sohbet edilmemesi
Aile geçmişinde geç konuşan kişiler
İlgisiz bırakılma
Anne baba arasındaki sorunlar
Evde yaşına uygun etkinlikler yapılmaması gibi etkenler konuşmayı geciktirebilir.

NOT: Her çocuk özeldir. Negatif uyaranlara maruz kalmasına izin verilmiyorsa endişelenmeyin. Sabır gösterin. Kitaplarda yazdığı gibi şu yaşa şu kadar kelime diye bir gerçek yoktur.
NOT: Çocuk 1-1,5 yaşından sonra tek tük kelimeler (anne, baba, dede, gel, git vs) edinmeye ve kullanmaya başladı ise bunun devamı gelecektir. Fidanlık sürecinde ağaç olgunluğu beklemeyelim değil mi?
NOT: Konuşmaya yeni başlamışken her kelime yetişkinlerinki gibi muazzam olmaz. Bu normaldir. “Kendince bir dil konuşuyor” gibi tanımlar da doğrudur. Çünkü zamanla kas ve sinir gelişimi ilerledikçe bu kelimeler de oturacaktır.

Şu anda aklıma gelen detaylar bunlar.

 

İyi geceler dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.