Sanal İstismar

Yaşadığımız dönemde teknoloji hayatımızın her alanında karşımıza çıkmakta ve beraberinde de insanlığı birçok problem ile yüz yüze bırakmaktadır. Teknoloji kullanımı belirli bir yaşa gelmiş yetişkin insanlarda bile zaman zaman gizlilik ihlali, toplumdan ayrışma ve aile ilişkilerinde kopukluk gibi olumsuz faktörlere sebep olmakta iken çocuklarda uzun vadede ne gibi problemlere yol açacağı merak konusudur. Elbette teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı ve bilgiye erişimde hız kazandırdığı kaçınılmaz bir gerçek fakat sosyal medya, online bilgisayar oyunları, sanal ortamlar, tanışma siteleri ve daha birçok gizliliği ihlal eden internet ağları, çocukları psikolojik yönden istismar etmekte ve hayatlarını tehlikeye sokabilmektedir. Bu yüzden aile bireyleri, çocuklarının internet kullanımını kontrollü bir şekilde sağlamalıdır.

Sanal İstismar Nasıl Oluyor?

Teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte internet kullanımı her yaş grubunda kontrolsüz bir şekilde artmaktadır. Çoğu ailenin, çocuklarının internette nerelere girdiğinden, kimlerle konuştuğundan haberi olmamaktadır. Sosyal medya aracılığıyla kişilerin gizlilikleri ihlal edilmekte ve özellikle gençleri ve çocukları hedef alan online oyun platformları bulunmaktadır. Hayatı kendi deneyimleri ile keşfetmeye çalışan çocuk, internette kendisine sunulan oyun platformlarına dâhil olmakta ve oyunun görevi adı altında birçok komutu yerine getirmeye çalışmaktadır. Çocukları psikolojik olarak yıpratarak hayattan izole etmekte ve bunun sonucunda hayatlarını tehlikeye sokmaktadır.

Sanal İstismara Karşı Nasıl Önlem Alınmalı?

  • Çocuklarınızın hayatlarından haberdar olun. Kimlerle görüşüyor, ne gibi yerlerde vakit geçiriyor, sanal ortamda hangi sitelere giriyor, son zamanlarda içine kapanık mı?
  • Çocukların hayatlarına dahil olun. Ailecek kaliteli zaman geçirin. Çocuğunuz, sosyalleşme ihtiyacını sanal ortamda değil, sizinle karşılasın.
  • Çocuklarınıza internet kullanımının oluşabilecek olası zararlarını anlatın.
  • Çocuklarınıza mahremiyet kavramını öğretin.
  • Çocuklarınıza “HAYIR” diyebilmeyi öğretin.
  • Çocuklarınıza kendilerini tehdit altında hissettikleri zaman bunu sizinle konuşabilecekleri güvenini verin.
  • İnternet kullanımını sınırlayın. Çocuklar belli bir saatten sonra uykuda olmalılar. İnternet ağınızı belli bir saatten sonra kesebilirsiniz.

Unutmayın: Çocukların rol modeli olan anne babalar internet, telefon ve tablet kullanımlarını kısıtlarsa çocukların da kontrolsüz teknoloji kullanımlarının azalacağı görülecektir.