Çok Tüketilen Sağlıksız Gıdalar

16Şekerli İçecekler

Şeker katkılı gıdalar modern beslenme düzeninin en kötü ürünleridir. Özellikle şekerli sıvı içecekler çok sağlıksızdır. Bu içeceklerin besleyici ve faydalı yanı bulunmuyor. Ayrıca kalp, tip 2 diyabet astım, böbrek, diş çürüğü, obezite ve osteporoz gibi ciddi hastalıklara sebep oluyor. bunun dışında yüksek miktarda şeker tüketilirse insülin direncini artırabilir ve karaciğer hastalığına neden olabilir.

Ayrıca sıvı içecekleri beyin yiyecek olarak algılamaz. Ancak bu sıvıların kalori değerleri yüksektir. bunun sonucunda toplam kalori alımı büyük ölçüde artar.

15Pizza

Pizza, dünyada en çok tüketilen abur cuburlarından biridir. Ticari pizzaların çoğu, yüksek rafine edilmiş hamur ve yoğun işlenmiş et dahil olmak üzere sağlıksız malzemelerden yapılır. Ayrıca pizza yüksek kalori içerir ve obeziteye neden olur.

Evde yapılan, ince hamurlu ve taze malzemelerin kullanıldığı pizzaların sağlığa zararı bulunmamaktadır. Kullanılan malzemelerin çeşitliliği bakımından faydalı bir ürün olduğu da söylenebilir.

14Beyaz Ekmek

Ticari ürün olarak satılan ekmeklerin çoğu, lifleri ve temel besinleri düşük olan ve kan şekerinde hızlı ve ani yükselmelere yol açan rafine buğdaydan yapılır. Bu nedenle çok fazla tüketildiğinde sağlığı olumsuz etkiler. Gluteni tolere edebilen insanlar için Ezekiel ekmeği çok sağlıklı ve doğru bir tercihtir. Tam tahıllı ekmekte aynı zamanda beyaz ekmekten daha sağlıklıdır.

13Çoğu Meyve Suları

Meyve suları genellikle sağlıklı olarak kabul edilir. Bunlar B1, folik asit ve potasyum gibi bazı antioksidanları ve C vitaminini içerir, ancak yüksek miktarda sıvı şeker de içerir. Bu meyveler sıkıldığında içinde bulunan lif özelliğini kaybeder. Bu nedenle emilimi kolay olan yüksek kalorili ve şekerli bir ürüne dönüşür.

Hazır meyve suları da çok sağlıksızdır. Öncelikle saklama koşullarını iyileştirmek için kimyasallar kullanılır. Etil bütirat olarak adlandırılan ve taze sıkılmış portakal suyu kokusunu taklit eden kimyasal kullanılır. Tatlandırıcılar ve ekstaraları ile birlikte düşünüldüğünde sağlık açısından ciddi sonuçlar doğurabilir.

12Şekerli Kahvaltı Gevrekleri

Kahvaltılık gevrekler; buğday, yulaf, pirinç ve mısır gibi işlenmiş tahıl taneleridir. Ancak besin değerlerine baktığımızda gevreklerin çok az kısmının “tahıl” olduğu diğer kısmınınsa farklı tatlandırıcılar Sıklıkla sütle birlikte tüketilir. Gevreği daha lezzetli hale getirmek için taneler kavrulur, rendelenir, hamur haline getirilir, yuvarlanır veya dökülür. Ancak ilave şekerleri çok yüksektir.

11Kızarmış Yiyecekler veya Izgara

Kızartma ve ızgara en sağlıksız pişirme yöntemleri arasındadır. Bu yöntemlerle pişirilen yiyecekler genellikle lezzetli ve kalorisi yoğundur. Yiyecekler yüksek ısıda kızartıldığında çeşitli sağlıksız kimyasal bileşikler meydana gelir.

Bunlar arasında akrilamidler, akrolein, heterosiklik aminler, oksisteroller, polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH’lar) ve ileri glikasyon ürünleri bulunur.

Yüksek ısıda pişirme sırasında oluşan birçok kimyasal; kanser ve kalp hastalığı riskinin artmasına neden olmaktadır.

10Hamur İşleri, Kurabiyeler ve Kekler

Hamur işi, kurabiye ve kek gibi ürünlerin çok fazla tüketilmesi sağlıksızdır. Paketli versiyonlar genellikle rafine şeker, rafine buğday unu ve ilave yağlardan yapılır. 

Bu ürünler lezzetli olabilir ancak hiçbir temel besin maddesi içermez. Ancak bu ürünler çok fazla kalori ve koruyucu madde içerir.

9Patates Kızartması ve Cips

Patates çok sağlıklıdır ancak patates kızartması ve patates cipsi için aynı şeyler söylenemez. Bu yiyeceklerin kalorisi çok yüksek ve besin değeri düşüktür. Tokluk hissi yaratmadığı için çok fazla tüketilebilir. Bu yiyecekler ayrıca kanserojen madde olan akrilamid içerir.

8Agave Nektarı

Agave nektarı, genellikle sağlıklı olarak pazarlanan bir tatlandırıcıdır. Ancak yüksek derecede rafine ve fruktoz içerir. Eklenen tatlandırıcılardan gelen yüksek miktarda fruktoz, sağlık yönünden ciddi tehlikeler içerir.

Zira, agave nektarının früktoz oranı diğer tatlandırıcılardan daha yüksektir. Sofra şekerinde % 50, mısır şurubunda % 55 civarında fruktoz bulunurken, agave nektarında bu oran % 85’tir.

7Düşük Yağlı Yoğurt

Yoğurt çok sağlıklı bir gıdadır. Ancak markette bulunan çoğu yoğurt bu tanıma uymamaktadır. Bu ürünlerin yağ oranı düşüktür ancak yağın sağladığı lezzetin dengelenmesi için şeker yüklenir. Ayrıca bu yoğurtlar probiyotik içermez. Genellikle pastörize edilirler, bu da bakterilerin çoğunu öldürür.

6Düşük Karbonhidratlı Abur Cubur

Düşük karbonhidratlı beslenme popüler diyetlerden biridir. Bu beslenme düzeninde bol miktarda yiyecek yenilebiliyor. Ancak işlenmiş ve düşük karbonhidratlı ürünlere de dikkat edilmelidir. Bu yiyecekler çoğunlukla yüksek oranda işlenir ve katkı maddeleri ile paketlenir.

5İşlenmiş Et

İşlenmemiş et sağlıklı ve besleyici olsa da, işlenmiş etler için aynı şey geçerli değildir. Araştırmalar, işlenmiş etleri yiyen insanların; kolon kanseri, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi birçok ciddi hastalık riski ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

4İşlenmiş Peynir

Peynir sağlıklı bir protein kaynağıdır. Tek bir dilimi bir bardak sütün besin değerini sağlar. Ancak işlenmiş peynir ürünleri normal peynir gibi değildir. Çoğunlukla peynir benzeri bir görünüm ve dokuya sahip olacak şekilde tasarlanmış dolgu malzemeleri ile yapılır. Ürünün içerdiği değerleri görmek ve sağlıklı olanı almak için etiketleri okumak gerekiyor.

3Fast Food

Fast food ürünler abur cuburdan oluşmaktadır. Ürünlerin çoğu toplu halde üretilir ve besin değeri yönünden çok düşüktür. Düşük fiyatlara rağmen, tüketim alışkanlığı oluşturması ve tokluk hissi uyandırmaması nedeniyle ciddi riskler hastalık riskleri taşımaktadır.

2Yüksek Kalorili Kahve İçecekleri

Kahve antioksidan içerir ve birçok fayda sağlar. Kahve içenler Tip 2 diyabet ve Parkinson gibi hastalık riskleri daha düşüktür. Ancak kahveye eklenen krem, şurup, katkı maddeleri ve şeker çok sağlıksızdır. Bu ürünler, diğer şekerli tatlandırıcılar kadar zararlıdır.

Şeker, rafine tahıllar ve yapay trans yağlar içeren yiyeceklerden kaçınmak (veya en azından sınırlandırmak) önemlidir.

1Yüksek Oranda İşlenmiş Gıdalar

Sağlıklı beslenmenin ve kilo vermenin en kolay yolu, işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmaktır. İşlenmiş ürünler çoğunlukla paketlenir, aşırı tuz veya şeker ile yüklenir.