Sağlıklı Beslenme İçin 10 Altın Kural

Sağlıklı Beslenme Kuralları

Konumuz sağlıklı beslenme olduğuna göre, bu kavramın açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek-içmek olmadığını söylemem gerekiyor. Peki, tam anlamıyla nedir bu beslenme?

Beslenme, sağlığın koruması, geliştirilmesi ve yaşamın üretken olarak sürdürülebilmesi için vücudun gereksinimi olan besin ögelerinin uygun zamanlarda yeterli ve dengeli miktarlarda alınıp kullanılmasıdır. Yani aslında biz doğru besini, doğru miktarda ve doğru zamanda tükettiğimizde geri kalan tüm işi vücudumuz hızla hallediyor. Fakat doğru besinler seçilse bile işlerin bozulduğu nokta, o besinlerin ne kadar ve ne sıklıkta olacağında gizli. İşte burada unutulmaması gereken en önemli şey; beslenmenizin size özel olduğu, dolayısıyla miktarın ve zamanın da tamamen size özel olacağıdır. Basit ama karmaşık gelen bu durumda, porsiyonlama ve zamanlama konularında da bilinçli olmanız çok önemli. Çünkü seçilen sağlıklı bir besinin eksikliği de fazlalılığı da zarara dönüşebiliyor.

1.Her gün aynı saatlerde uyuyup uyanmaya özen gösterin. Çünkü gece salgılanan hormonların kilo kontrolünde rolü çok büyük.

2.Öğün atlamayın. Çünkü uzun süreli açlıklar hipoglisemiye neden olur. Ve bu uzun açlıklar sonrasında yenilen öğünde kan şekeri aniden yükselerek insülin direncinin gelişmesine neden olabilir.

3.Ana öğün saatlerinizi rutin hale getirin. Böylelikle dengeli beslenme yaşam tarzı haline getirilmiş ve fazla kalori alımı da engellenmiş olur.

4.Yemek tabaklarınızın boyutunu küçültün. Çünkü büyük tabakta miktarı normal konulan bir yiyecek göze az gelebilir. Bu yüzden genelde aç karnına küçük tabak tercihleriyle önce gözü doyurmak bu porsiyon kontrolü için önemli bir yere sahiptir.

5.Ara öğün yapmayı unutmayın. Böylece uzun açlıkların yol açacağı hipoglisemi önlenmiş olur.

6.Yediklerinizi çok çiğneyerek ve uzun zaman dilimlerinde tüketin. Çünkü doyma hissi ilk 20 dakikada gerçekleşmektedir. Bu süreden önce yediklerinizin miktarı daha fazla olabilir.

7.Gün boyu su içmeyi unutmayın. Unutmayın ki insan vücudunun %70’i sudur ve su bizim için hayati bir öneme sahiptir.

8.Bitki çaylarının faydalarını atlamamak gerekir, bitki çayı tüketin. Çünkü bitki çayları doğal şifa kaynağıdır. Toksinlerden arınmayı, ödem atmayı ve hastalıklardan korunmayı sağlar.

9.Eğer kilo kontrolündeyseniz yemekten önce su için. Bu sayede mide hacmi suyla doldurularak daha az miktarda besin alımı sağlanır.

10.Paketlenmiş ürünleri alırken mutlaka etiket kontrolü yapın. Çünkü masum gözüken ama tehlike saçan birçok paketli ürün var. Bu ürünler farkında olmadan gerek kilo kontrolü sağlamada gerekse hastalıklarda ve beslenmede olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.


Not: Yukarıda belirttiğim 10 kural, sağlıklı beslenme için genel kurallardır. Özel beslenme kuralları için uzmanlar tarafından kişinin yaşına, kilosuna, boyuna, biyokimyasına, fiziksel aktivitesine ve varsa hastalığına özel olarak hazırlanan programlarla ilerleyin.