Günümüzün Einstein’ı: Sabrina Gonzalez Pasterski

Sabrina Gonzalez Pasterski

Sabrina Gonzalez Pasterski’nin adını duymamış olabilirsiniz ama bilim camiası adından çokça bahsediyor. ABD’nin en prestijli üniversitelerinden birisi olarak gösterilen Harvard onu yeni Einstein olarak ilan etti bile.

ABD medyasında günümüzün en başarılı bilim insanlarından biri olarak 23 yaşındaki genç fizikçi gösteriliyor. Küba asıllı ABD’li genç fizikçi MIT’den normalden bir yıl erken, üç yılda 4 üzerinden 5.0 ortalamayla (yüksek başarılı öğrencilere verilen not), ‘MIT Physics Orloff Scholarship’ bursu verilen ilk kadın öğrenci olarak mezun oldu.

Tam bağımsız doktora adayı olarak Harvard Üniversitesi fizik bölümüne kabul edilen Pasterski, tıpkı Einstein’ın yaptığı gibi kara delikler, yer çekimi kuvvetinin ve uzay zamanının doğası gibi konular üzerine araştırmalar yürütüyor. Genç fizikçinin Einstein’a benzerliği sadece akademik başarıları ve üzerinde çalıştığı alanların Einstein ile benzerlik göstermesi değil.

Pasterski, bugüne kadar NASA ve Jeff Bezos’un uzay girişimi Blue Origin’in dikkatini de çekmeyi başardı. Sabrina, henüz 14 yaşındayken kendi başına tek motorlu bir uçak yapıp uçurmuştu. Akıllı telefon kullanmayan, hiçbir sosyal medya hesabı bulunmayan Pasterski’nin bu alanda ‘Y kuşağı’ndan oldukça farklı olduğunu söylemek de mümkün.