Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazan ayında sağlıklı bir şekilde beslenmek ve kilo alımına engel olmak için sahurda ve iftarda yeterli ve dengeli besin almalıyız. Normal bir insan, günde 4-5 öğün şeklinde beslenirken Ramazan ayında öğün sayısı ikiye düşer. Yaklaşık 17 saat gibi uzun süreli açlıklar metabolizmanın yavaşlamasına neden olacağı için sahurun yapılması oldukça önemlidir.

Sahurda kahvaltılık türü, çok ağır olmayan ama tok tutucu besinlerden tüketmek gerekir. Özellikle yumurta, süt/ yoğurt, tam buğday ekmeği ve ceviz tercih edilmelidir. Sütünüzü tarçınlı olarak tüketirseniz kan şekeriniz dengelenir ve tokluk süreniz uzar. Tuzlu peynir, zeytin, salam ve sucuk gibi gıdalardan uzak durulması gerekir. Bu tür besinler hem gün içerisinde susuzluk hissini arttırır hem de yağlı oldukları için kilo artışına neden olur.

Hava sıcaklığı nedeniyle gerçekleşen su ve mineral kaybını dengeleyebilmek amacıyla, iftardan itibaren sahur sonuna kadar bol su ve sıvı tüketilmesi önemlidir. Su tüketiminin yanı sıra sahurda karpuz tüketerek de susuzluğunuzu bastırabilirsiniz.

Orucunuzu hurma veya ılık su ile açtıktan sonra çorba ile devam edip 10 dakika kadar ara vermeniz hem fazladan kalori almanıza hem de ani yemek yeme nedeniyle hazımsızlık çekmenize engel olur. Daha sonra ana yemeğinizi, salatanızı, yoğurt ve pidenizi tüketin. (Avucumuzun ayası büyüklüğündeki ramazan pidesi bir dilim ekmek yerinde geçer. Siz de kalori ihtiyacınıza göre tüketebilirsiniz.) İftardan 1 saat sonra, ara öğün olarak güllaç, sütlü tatlılar veya dondurma tercih edebilirsiniz. Çay – kahve tüketimini yemekten 1 saat sonraya bırakmalısınız.

İftar yemeğinden sonra televizyon veya telefonla vakit geçirmek yerine 30-40 dakika sonra yapacağınız yürüyüşlerle metabolizmanızı canlandırabilirsiniz.