Pyotr İlyiç Çaykovski

Rus besteci.

7 Mayıs 1840’ta Votkinsk’te doğdu. Çocukluğu annesinin etkisi altında ve sürekli bir kadın atmosferi içinde geçti. 1852’de hukuk okuluna girdi, 1859’da Adalet Bakanlığı’nda çalışmak üzere okuldan ayrıldı. Aynı zamanda amatörce beste çalışmalarına da başladı. 1862’de St. Petersburg Konservatuarı’na girdi, burada Anton Rubinstein’in öğrencisi oldu. Okulu bitirince Moskova Konservatuarı’na armoni öğretmeni olarak atandı.

1866’da Birinci Senfoni’sini bestelediğinde sinirsel bunalımlar içindeydi. 1868’de St. Petersburg’a giden Çaykovski burada Balakirev, Nikolay Rimski-Korsakov gibi ünlü bestecilerle tanıştı ve onların çalışmalarından etkilendi. 1871’de ilk operası Voyvoda’yı besteledi. Bunu ustalık eseri Romeo ve Juliet Overtürü izledi. Çevresinin de desteğiyle verimli döneme giren besteci İkinci Senfoni, Birinci Piyano Konçertosu, Üçüncü Senfoni gibi ünlü eserlerini bu sıralarda (1875) besteledi.

1876’da Francesca de Rimini ile ilk balesi Kuğu Gölü’nü ve dördüncü operasını besteledi. Çaykovski yıllar boyu kendine maddi ve manevi destek verecek olan ve yaşantısında önemli bir yer tutan zengin dul Nadejda von Meck ile 1877’de tanıştı. Meck ile Çaykovski hiç bir zaman yüz yüze görüşmedi. Meck, müzik hakkında yazışmaları karşılığında Çaykovski’ye aylık maaş gönderiyordu. Çoğu günümüze ulaşmış olan bu mektuplar, Çaykovski’nin sanatı hakkında detaylı bilgiler içeriyor.

Bu arada homoseksüel eğilimlerini gidermek isteğiyle evlendiyse de yürütemedi ve ayrıldı. 1881’de konservatuar yöneticiliğine getirilen Çaykovski 1878-1881 arasında keman konçertosu, İtalyan kapriçyosu, Yevgeni Onyegin ve daha pek çok eser besteledi. 1888’de Hamlet Overtürü’nü, ertesi yıl Uyuyan Güzel Balesini ve Maça Kızı Operasını besteledi. 1891’de ABD’ye giderek orada konserler yöneten besteci bir yıl sonra ülkesine dönerek Lolonta operası ve Fındıkkıran balesini, 1893’te ünlü Altıncı Senfoni’yi (Paletik Senfoni) besteledi. Eserini ancak bir kez sahnede izledikten bir gün sonra koleradan öldü.

XIX. yy’ın son yarısında yaşamış en büyük Rus besteci Çaykovski, genelde Batı müziğinin etkisinde kalmakla birlikte eserlerinde ülkesinin renklerini de ustaca belirtebilmiş bir sanatçıdır.