Ölümcül Hap: Ekstazi

Ekstazi bir amfetamin türevidir. Halüsinojik uyuşturucu maddelere benzer. Uyarıcı özellikleri olan, tamamen sentetik bir maddedir. Bu madde sinir hücresine girdikten sonra serotoninin bol miktarda salınımına neden olur ve serotonin üreten enzimleri engeller. Bilimsel adı 3,4-Metilen Dioksi Metamfetamin (MDMA), XTC veya X olarak geçer. Üstünde kuş, fil vb. resimler bulunan tabletler biçiminde satılır. Son zamanlarda tablet dışında kapsül, toz veya sıvı şekilde de üretildiği görülmektedir. Bu durumda ekstazinin ağız yolu dışında enjekte etme veya  burundan çekme gibi farklı yöntemlerle de kullanılmasına yol açmaktadır. Daha çok eğlence yerlerinde bulunur.

Ekstazi konusunda karşılaşılan en büyük sorunlardan biri bu uyuşturucu maddenin kimyasal bileşiminin çeşitlilik göstermesidir. Günümüzde ekstazi adı altında farklı uyuşturucu maddeler de satılmaktadır. Özellikle piyasada bir zamanlar satılan ekstazi tabletlerinin içinde “bahçelerdeki sümüklü böceklerle savaşta” kullanılan bir zehre rastlanması ekstazinin ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Ekstazinin Etkileri

Ekstazi’nin etkileri çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ekstazinin etkisi, alındıktan 20-60 dakika sonrasında kendisini gösterir ve bu etki 4-6 saat süreyle devam eder. Alındıktan 48 saat sonra bedenden atılır.

Ekstaziye karşı tolerans geliştiğinden kişi giderek kullandığı madde dozunu artırma gereksinimi duymaktadır.

Amfetaminin temel etkisi kuvvetli bir uyarıcı olmasıdır. Bu nedenle enerjinin arttığı hissini verirken uyku ve yorgunluk hissini bloke eder. İştahsızlık, uyku ihtiyacının azalması, huzursuzluk, mide bulantısı, şaşkınlık, konsantrasyon bozukluğu, düşünme ve konuşmada zorlanma, kan basıncı ve vücut ısısında yükselme, kramp, gerginlik, kalp atışında artışa sebep olmaktadır.

Aşırı miktar alındığında denge bozukluğu, susuzluk, karaciğer yetmezliği, kalp ritim bozukluğu, beden ısısında artış ve nöbetler gözlenebilir.

Yoksunluk Belirtileri

Ekstazi kullanımı kesildikten sonra boşluk duygusu, bitkinlik, baş ağrısı, baş dönmesi, depresyon, anksiyete, panik atak, uyku ve yeme bozuklukları, gerçeklikten kopuş, paranoya, vücudun çeşitli yerlerinde ağrılar gibi çeşitli yoksunluk belirtileri görülür.

Yarattığı Sonuçlar

Ekstazinin de yanlış doz kullanımında ölümle sonuçlanan vakalar görülmektedir, 300 mg.da uzun süreli bitkinlik halleri görülmekte olup, 500 mg.da ise ölüm gerçekleşmektedir. 1960’larda ABD’de ekstaziye  bağlı ölüm olayları kayda geçmiştir. Ekstazinin ölüme yol açmasının nedenleri arasında sayılabilecek ihtimaller üzerinde durulmaktadır. Bu ihtimaller;

  • Aşırı uyarılma sebebiyle, kalp krizi, beyin kanaması,
  • Aşırı dans etme sebebiyle vücut ısısının 40°C derecenin üzerine çıkması
  • Aşırı derecede su alımı sebebiyle oluşan kanda sodyum miktarının aşırı derecede azalması ve beyinde ödem oluşmasıdır.

Çeşitli İsimleri

Ülkemizde “Çılgın Max, Mitsubishi, 007, Pıt, Roket, E, Ex, Yumurta, Pingers, Disko Bisküvisi, Pills, Hap, Şeker” gibi isimler verilmektedir.