Mide Sıkıntılarınıza İyi Gelecek “8” Çay

Yeşil Çay

Yeşil çayın, potansiyel sağlık yararları ile ilgili ciddi çalışmalar yürütülmektedir. Tarihte yeşil çay; ishal, mide ağrısı, mide bulantısı ve şişkinliğe neden olabilecek bir bakteri türü olan helicobacter pylori enfeksiyonundan korunmak için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır.

42 kişi ile yapılan bir çalışma da yeşil çayın, radyasyon tedavisinin neden olduğu ishalin sıklığını ve ciddiyetini önemli ölçüde azalttığı görüldü. Hayvan üzerinde yapılan bir çalışma da, yeşil çay ve bileşenlerinin ağrı, gaz ve hazımsızlık gibi sorunlara neden olan mide ülserini tedavi ettiği tespit edildi.

Günde 1-2 bardak (240–475 ml) yeşil çay içmenin en uygun miktar olduğunu unutmayın. Çok fazla yeşil çay tüketmek yüksek kafein içeriği nedeniyle mide bulantısı ve mide rahatsızlığı gibi yan etkilere neden olabilir.

Zencefil Çayı

Zencefil çayı, zencefil kökü suda kaynatılarak yapılır. Bu kök, bulantı ve kusma gibi sindirim sorunları için çok faydalıdır.

Yapılan araştırmalara göre, zencefil; hamile kadınlarda görülen sabah hastalığının yanı sıra kemoterapinin neden olduğu bulantı ve kusmanın önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca gaz, şişkinlik, kramp ve hazımsızlığı azalttığı bunun yanı sıra bağırsak düzenini de desteklediği görülmüştür.

Nane Çayı

Nane çayı, karın ağrıları görüldüğünde etkilidir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, nanenin bağırsak kaslarını gevşettiği ve ağrıyı hafiflettiği görülmüştür. Nane, sindirim sistemindeki kas kasılmalarını azaltmaya yardımcı olan, carvone adlı bir bileşiğe sahiptir.

8 haftalık bir çalışmada, irritabl barsak sendromu (IBS) olan 32 kişiye ishal veya kabızlık ilacı ile birlikte; nane, kişniş ve limon balsamı içeren bir ürün verildi. Nane ürününü kullananların; mide ağrısı, rahatsızlık ve şişkinlikleri kontrol grubundakilere oranla ciddi düşüş göstermiştir.

1.927 kişi ile yapılan çalışmada, nane yağı kullanıldı. Elde edilen sonuçlarda çocukların mide ağrısının süresini, sıklığını ve şiddetini azalttığı tespit edilmiştir. Bu yağın kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmayı önlediği de bilinmektedir. Ayrıca nane yağı kokusunun dahi bulantı ve kusmayı önlediği görülmüştür.

Araştırmacılar nane yağına odaklansa da nane çayının da aynı etkileri gösterdiği ifade edilmektedir.

Siyah Çay

Siyah çayın mide sağlığına yaptığı katkı yeşil çaya benzerdir. Özellikle ishalin tedavisinde siyah çay etkilidir.

120 çocuğun dahil edildiği bir çalışmada, siyah çayın; bağırsak hareketlerinin hacmini, sıklığını ve tutarlılığını artırmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

27 günlük bir çalışmada; E. coli ile enfekte olmuş domuz yavrularına siyah çay özü verildi. Çalışmanın sonucunda yavruların İshal prevalansının % 20 oranında azaldığı görüldü.

Siyah çay içimini günde 1-2 bardak (240–475 ml) ile sınırlandırmak en doğrusudur. Çünkü aşırı miktarda kafein alınması mide rahatsızlığına neden olabilir.

Rezene Çayı

Rezene çayı; mide ağrıları, kabızlık, gaz ve ishal gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

80 kadın ile yapılan bir çalışmada, adet öncesinde ve adet esnasında birkaç gün boyunca bir rezene takviyesi yapıldı. Bu takviyeler neticesinde bulantı semptomlarının azaldığı görüldü.

159 kişi ile yapılan bir başka çalışmada, rezene çayının, sindirim düzenliliğini ve ayrıca ameliyat sonrası iyileşmeyi sağladığı tespit edildi.

Evde 1 çay kaşığı (2 gram) kurutulmuş rezene tohumunun üzerine 1 su bardağı (240 ml) sıcak su dökerek rezene çayı hazırlanabilir. Rezene bitkisinin köklerini veya yapraklarını süzmeden önce 5-10 dakika sıcak suda bekletebilirsiniz.

Meyan Kökü Çayı

Geleneksel tıpta meyan kökü mide rahatsızlıklarında kullanılır. Yapılan çalışmalarda meyan kökünün; mide ağrısı, bulantı ve hazımsızlık gibi semptomları tetikleyen mide ülserinin iyileşmesine yardımcı olduğu belirlenmiştir.

54 kişinin katıldığı ve bir ay süren çalışmada, günde iki kez 75 mg meyan kökü ekstresinin hazımsızlığı önemli ölçüde azalttığı görüldü.

Meyan kökünün çeşitli yan etkileri olduğunun ve yüksek miktarlarda kullanmanın tehlikeli olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, günde en fazla 1 bardak (240 ml) meyan kökü çayı tüketilmesi önerilir.

Papatya Çayı

Papatya çayı hafif, lezzetli ve en rahatlatıcı çay türlerinden biridir. Genellikle sindirim kaslarınızı gevşetmek, gaz, hazımsızlık, hareket hastalığı, bulantı, kusma ve ishal gibi sorunları tedavi etmek için kullanılır.

65 kadının katıldığı bir çalışmada, günde iki kez alınan 500 mg papatya özünün, kontrol grubuna kıyasla kemoterapinin neden olduğu kusma sıklığını azalttığı görüldü. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, papatya özünün ishali önlediği görülmüştür.

Çalışmalarda yüksek miktarlarda papatya özü kullanıldı ancak papatya çayının da aynı etkiyi gösterebileceği teyit edilmiştir.

Papatya çayı için 5 dakika boyunca 1 fincan (237 ml) sıcak suda hazır çay poşeti veya 1 çorba kaşığı (2 gram) kurutulmuş papatya yaprağı bekletilir.

Lale Çayı

Diğer çaylar kadar yaygın olmasa da, mide için çok faydalı bir alternatiftir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda lalenin mide ülserine karşı etkili olduğu, mide ülseri insidansını azalttığı ve mevcut ülserleri 20 günü içinde tamamen iyileştirdiği görülmüştür. Bu çalışmanın sonucunun diğer çalışmalarla desteklenip doğrulanması gerekmektedir.