Meme Kanseri Olan Hastalarda Beslenme

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 2004 yılından itibaren 1-31 Ekim tarihleri arasında olan “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı”, eğitim ve taramalarla değerlendirilmektedir.

Meme kanseri kadınlar arasında en yaygın görülen kanser türüdür. Günümüzde yaklaşık sekiz kadından birine meme kanseri teşhisi konulmaktadır.

30 yaşından sonra her kadın, düzenli olarak kendine yapacağı fiziksel muayene ile kanser gelişimini takip edebilir. 40 yaşından sonra ise fiziksel muayene ile birlikte her sene mamografi çektirmeli ve doktor kontrolünden geçmelidir.

Meme Kanserinin Başlıca Nedenleri

 1. Genetik yapı
 2. Hormonlar
 3. Beslenme şekli

Yanlış Beslenme Şekilleri

 1. Sigara kullanımı,
 2. Alkol kullanımı,
 3. Yüksek oranda yağlı beslenme(günlük enerjinin %30’undan fazla),
 4. Kızartma ve tütsülenmiş besinler,
 5. Doğrudan ateşle temas eden etlerin tüketimi,
 6. Yüksek tuzlu besinler.

Yukarıdaki faktörlerin bazıları kaçınılmaz olsa bile beslenme ve yaşam tarzınızla bu faktörleri geciktirmek veya önlemek sizlerin elindedir.

Yapılan çalışmalardan bazıları sebze, meyve, kuru baklagiller, tam tahıl ürünleri gibi yiyeceklerin meme kanserinden korunmada yardımcı olduğuna dair kanıtlar sunmaktadır.

Bunun yanında az yağlı sütler, az yağlı yoğurt, yumurta, lor peyniri ve çökelek gibi besinlerin de kanser riskini azaltıcı hayvansal besinler olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan bir başka çalışmada yüksek doğum ağırlığıyla doğan bebeklerin (4000 g ve üzeri) meme kanseri açısından daha fazla risk altında olduğu saptanmıştır. Bu durumun anne karnında şekillenmeye başlaması da aslında pek şaşırtıcı bir durum değildir.

Ayrıca folik asit seviyesinin de normal sınırlar içerisinde olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle fazla alkol tüketimi, folik asit seviyesini düşürmekte ve meme kanserine karşı koruyuculuğu azaltmaktadır.

Meme Kanseri Olan Hastalara Tavsiyeler

 • BKİ (beden kütle indeksi) değerlerinin normal sınırlarda olmasına dikkat edin.
 • Düzenli fiziksek aktivite yaparak serotonin hormonu salgılayın ve bununla birlikte ruhsal durumunuzu da dengede tutun.
 • Günlük sebze ve meyve tüketiminizin en az 5 porsiyon olmasına özen gösterin.
 • Kırmızı et tüketimini haftada 1-2 kez olacak şekilde, balık tüketimini ise 2-3 kez olacak şekilde dengelemeye çalışın.
 • Omega-3 alımınızı artıracak besinleri tüketmeye özen gösterin.
 • Tütsülenmiş, salamura edilmiş ve ateşe yakın pişirilmiş besinlerden uzak durun.
 • İşlenmiş besinlerde sakının.
 • Yağ alımınızı normalden biraz daha az seviyede tutarak sınırlandırın. Normal bir kişi diyetinin günde en fazla %30’unu yağlardan karşılamalıdır. Günlük aldığınız enerjinin %20-25’i kadarını yağlardan almaya çalışın.
 • Özellikle STRESTEN UZAK DURUN, kendinize zaman ayırın.

Meme Kanseri İle İlgili 26 Bilgi” başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız…