Meme Kanseri İle İlgili 26 Bilgi

1. Meme kanseri olan en genç hasta Kanada’nın Ontario şehrinde yaşayan Aleisha Hunter’dır. Sadece 3 yaşında olan hasta 2010 yılında çocukluk çağı meme kanserini tedavi etmek amacıyla ameliyat oldu.

2. Meme kanseri, cilt kanserinden sonra en çok rastlanılan kanser çeşididir. Akciğer kanserinden sonra kadınlarda en fazla ölüme neden olan kanser türüdür.

3. Anestezi uygulaması ilk kez meme kanseri olan bir hastada uygulandı.

4. Meme kanseri görülme riski gelişmiş ülkelerde yüksek ve daha az gelişmiş ülkelerde düşüktür.

5. Meme kanseri olgularının %5 ila %10’unun kalıtımsal olduğu düşünülmektedir.

6. Meme kanseri ile ilgili en net istatistik ABD’de yapılmaktadır. Bu istatistiklere göre ABD’de ortalama günlük 112 kadın – her 15 dakikada bir – ölmektedir.

7. Sağ göğüse oranla sol göğüsün kansere yakalanma riski daha yüksektir. Bilim dünyası bu durumla ilgili net bir açıklama yapamamıştır.

8. Meme kanseri yayıldığında “metastatik” olduğu söylenir. Meme kanserinin yayılması için en uygun yerler kemik, karaciğer ve akciğerdir.

9. İstatistikler, bir kadının gebelik sırasında göğüs kanseri teşhisi konduğunda, hayatta kalma şansı hamile olmayan bir kadından daha az olduğunu gösteriyor.

10. Erkeklerde meme kanseri nadir görülür. ABD’de meme kanseri oranlarının yaklaşık % 1’ini oluşturmaktadır. Ortalama 400 erkek her yıl meme kanserinden ölmektedir.

11. Bir kadın HRT’yi beş yıldan fazla kullandığında meme kanseri riski artar. En büyük risk, hem östrojen hem de progesteron birlikte verildiğinde oluşur. Histerektomi yapılmış ve tek başına östrojen içeren hap kullanan kadınlar daha az risk altındadır.

12. Memede ve koltuk altındaki sertlik veya şişlikte, memebaşından akıntı geldiğinde, memebaşında içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu oluştuğunda, memebaşı derisinde değişiklikler. Meme cildinde yara veya kızarıklık, meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler, memede büyüme, şekil bozukluğu vb. durumlarda doktora görünmenizde yarar vardır.

13. Meme kanseri için kaydedilen ilk ameliyat 548’de Bizans kraliçesi Theodora’ya yapılmıştır.

14. Emzirme meme kanseri riskini azaltmaktadır.

15. Göğüs büyüklüğü ile meme kanseri arasında paralellik vardır. Göğüslerin büyük olması meme kanseri riskini 4 ile 6 kat arası arttırmaktadır.

16. Meme kanserlerinin en yaygın türü (% 70) göğüs kanallarında (duktal karsinom) oluşan kanserdir. Daha az yaygın olan göğüs kanseri türü (% 15) süt bezlerinden (Lobüler karsinom) başlayan türdür.  Daha seyrek görülen kanserler arasında medüller karsinom, paget hastalığı, tübüler karsinom, inflamatuvar meme kanseri ve filit tümörleri bulunur.

17. Gece vardiyasında çalışan hemşireler ve sirkadiyen ritim bozukluğuna sahip olan uçuş görevlileri uzun süre bu görevlerde kaldıkları takdirde Meme kanserine yakalanma oranları artar. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı yaptığı açıklama ile özellikle gece vardiyasında çalışanların kanser riskinin daha fazla olduğunu belirtmiştir.

18. Her yıl yaklaşık olarak 1.7 milyon meme kanseri vakası teşhis edilmektedir.  Bu vakalın %75’i 50 yaş üstü kadınlarda görülür.

19. Nar, meme kanseri riskini düşürür.

20. Araştırmalarda, diyabeti olan kanser hastalarının, diyabetsiz hastalara oranla ölüm riski %50 fazladır.

21. Kilo ile meme kanseri olma arasında paralellik vardır. Özellikle ergenlik döneminde veya menopozdan sonra kilo alanlarda bu risk çok daha fazladır.

22. Meme kanserinde erken tespit çok önemlidir. Hastanın yaşama şansını %96’ya çıkarmaktadır.

23. Bir kanser hücresi boyutunun iki katına çıkması ortalama 100 gün veya daha fazla, hücrelerin hissedilebilecek bir boyuta bölünmesi yaklaşık 10 yıl alır.

24. Çalışmalar, depresyonun ve stresin meme kanseri tümörlerinin büyüme hızını artırabildiğini gösteriyor.

25. Angelina Jolie, meme kanseri geni (BRCA1) için pozitif test yaptırdıktan sonra meme kanseri testi yaptıran kadınların sayısının ikiye katlandığını açıkladı.

26. Yaklaşık olarak her 2 dakikada bir kadınlara meme kanseri teşhisi konulmaktadır.