Medusa

Medusa Kimdir?

Medusa, kadının kadına verdiği en büyük ceza! Ne kimse bakabildi o güzel kadına ne de o bakabildi bir başkasına ve anlattı onun acılarını Shelley (1792-1922). Medusa ki Hesperidler ülkesinde yaşayan Gorgo’lardan Sthenno, Euryale ve Medusa adındaki üç kız kardeşten en ünlüsü.

Şöyle başlar Medusa’nın asıl hikayesi: Koskoca denizler tanrısı Poseidon, güzeller güzeli Medusa’ya aşık olur. Kolay değildir öyle Medusa’yı etkilemek. Bunun için kuş kılığına bürünür ve güzel Medusayı, savaş tanrısı Athena’nın tapınaklarından birine kaçırır. Buna çok kızar Athena, kuvvetli bir ihtimalle kıskanır ve bütün lanetini Medusaya yağdırır: Bir daha bakmasın ona hiçbir erkek, ne sevebilsin ne sevilebilsin diye, o güzelim saçlarını yılanlarla doldurur ve gözlerine bakanı taşa çevirecek tılsımı verir. Saçları yılan, yaban domuzu dişli, tunç elli, altın kanatlı Medusa, baktığını taşa çevirir. Medusa ve diğer kardeşleri kimsenin bilmediği bir diyarda yaşamaya başlar.

Bununla da bitmez Medusanın çilesi, rahat bırakılmaz bu yeni dünyasında. Seriphos kralı, Perseus’un annesi Danae’ye aşık olur ve Perseus’a, bu evliliğe engel olmaması için Medusayı öldürme görevini verir. Bu görevi insani özellikleri ile yerine getiremeyeceği anlaşılan Perseus’un yardımına tanrılar koşar. Hermes ve Athena, Perseus’a ihtiyacı olan tüm sihri verir ve Perseus, Medusayı öldürmek için yola koyulur. İlk önce Medusa ve diğer Gorgo’ları koruyan Graialar’a gider ve bir hile ile Graialar’ın sırayla kullandığı tek gözlerini onlardan çalar. Onları tehdit ederek Medusanın yerini öğrenir. Medusanın yanına geldiğinde onu uyur vaziyette bulur. Baktığı her şeyi taşa çeviren Medusanın gözlerine bakmaması gerektiğini bilen Perseus, Athena’nın kalkanındaki yansıma ile Medusayı izler. Medusanın savunmasız bir anında kafasını koparır ve büyülü bir torbaya koyar. Oradan uzaklaşırken, Medusa’nın boynundan dökülen kan toprağa düşer ve düştüğü yerde kanatlı at Pegasos doğar. Hades’in görünmez kılan başlığı sayesinde, Medusanın kız kardeşleri Perseus’u göremez ve ona zarar veremezler. Perseus, görevini tamamlamış bir vaziyette Medusanın başını Athena’ya verir. Medusa artık Athena’nın bir sembolü olmuştur. Birçok tasvirde Athena, göğsünde Medusa başlı zırh ile gösterilir. Çoğu zaman Athena’nın kalkanında da Medusa başını görmek mümkündür.

Aslında çoğumuz bu mitolojiyi öyle ya da böyle biliriz ve her seferinde Perseus’un yanında oluruz. Medusaya atfedilen bu kötülük imajının nedenini bile düşünmeyiz. Medusa’nın suçu Poseidon tarafından kaçırılması ve buna kızan Athena’nın da onu lanetlemesi midir? Bu yüzden Medusa’nın çirkin bir kadına dönüşmesi midir tüm suçu? Toplumsal belleğimizde yer alan kalıplaşmış genel yargılar sayesinde ortak bir düşüncede buluşuyoruz ve bu düşüncenin doğruluğundan şüphe etmiyoruz.