Medikal Detoks: Oruç

Açlık rejimleri eski kabileler ve bilgeler tarafından da yapılırdı. Hatta bazı arınma ritüellerinde açlık orucunun yanı sıra konuşmama oruçları da vardı. Oruç, tüm insanlığa hediye gibi bir ibadet aslında. Sadece Müslümanlıkta yoktur. Yahudiler, Museviler ve Hristiyanlarda, Müslümanlıktaki gibi olmasa da çeşitli oruç ibadetleri vardır. Eskiden eziyet gibi gelen ve uzun süren açlıkların bugün bilimsel olarak müthiş bir arınma ve yeniden sağlığa kavuşma pratiği olduğunu okuyoruz. Herhangi bir sağlık engeliniz yoksa oruç tutmakta bir sakınca yoktur. Buradaki “sağlık” ifadesini tekrarlamak istiyorum. Çünkü sağlığı el vermeyen pek çok hasta da tüm uyarılarımıza rağmen oruç tutmakta ısrar edebiliyor.

Özellikle şeker, kalp, kanser ve böbrek hastaları ile insülin direnci olanlar dikkat! Oruç tutmak size düşündüğünüzün çok ötesinde zarar verebilir.

Uzun süren açlıklara dayanabilmek, sağlıklı bir vücut ve organ desteği ister. 16 – 17 saatlik bir açlık hali özellikle şeker hastalarını ve az da olsa insülin direnci olan vakaları diyabetik komaya kadar götürebilir, hayati risk oluşturabilir.

Biz fetva makamı değiliz ama bilimsel çerçevede hastalarımız için neyin mümkün olup olmadığını biliyoruz, onların sağlıklı olmaları için uyarılarımızı yapmak zorundayız. Eğer bu türden sağlık sorunlarınız varsa öncelikle tetkiklerinizi yaptırıp endokrinolog ve diyetisyeninizle görüşün.

Oruç Bir Tür Medikal Detoxtur!

Aralıklı açlık yani oruçla; karaciğer, böbrek, pankreas ve bağırsaklarımız pek çok toksinden arınır ve sıfırlanır, bu konuda yapılan çalışmaları daha sonra paylaşacağım. “Bütün gün aç kaldınız, iftarla sahur arasında 6 öğün yiyin, 4 litre su için, sonra da yatın uyuyun, tekrar kalkın yiyin…” önerilerine kulak asmayın. Oruçta zaten tek bir şey hedeflenmektedir, o da aç kalmaktır! Bu şekilde ters bir metabolizma yaratılıp, rutinin dışına çıkılır. Bunun aksini yapmaya çalışmak, iftardan sonra kısa sürede sık sık besin almak ve çok fazla sıvı tüketmek, kilo almaya ve daha çok metabolik yüke neden olur.

Ne Yapmalıyız?

Sahurda güzel bir kahvaltı yapabiliriz, zaten bu sırada yemek yemek pek mümkün olmuyor. Bu öğünde abartılı protein almamaya özen gösterin. Ciddi bir damar tıkanıklığı probleminiz yoksa iki yumurtadan yapılan omlet ya da menemen iyi ve kaliteli bir protein seçeneğidir. Çok yüksek protein almak, gün içinde metabolik suyunuzun yetersiz kalmasına, çok fazla susuzluk hissetmenize ve tansiyon değişikliklerine sebep olabilir. Yine gün içinde fark ettirmeden su kaybettirecek bitki çayları ya da tere, roka ve maydanozgilleri çok fazla tüketmemeliyiz. Sahurda 500 ml su tüketimi genel olarak yeterlidir. Fazla terleyen ve idrara çıkanlar biraz daha fazla su tüketebilirler fakat kendimizi zorlamayalım. Bunu sahurda mecburen yapıyoruz, yoksa yemekten sonra bu kadar fazla su içmek iyi bir sindirim için çok da tavsiye edilmez.

İftarda sabrımızın mükafatı, özenle hazırlanmış yemekler yemek isteyeceğiz, burada öğünü ikiye bölmeye, yavaş yavaş yemeye özen gösterelim. Bu arada bu öğünde çok fazla sıvı almamaya sadece yemeğinizi yemeye çalışın. Hurma, zeytin ve suyla orucumuzu açalım, çok az çorba ile devam edelim. 10 – 15 dakika ara verip ana yemeklerimize geçelim ve abartılı yemeyelim. Midenizin size dur dediği yerde durmak çok önemlidir. Kimse için kesin ölçüler yoktur, bunu ancak siz hissedebilirsiniz.

İftardan 30 – 45 dakika sonra yavaş yavaş sıvı açığımızı kapatmaya başlayabiliriz, gün içinde görünmeyen su kaybımız 800 – 1000 ml arasındadır. Yavaş yavaş suyumuzu yudumlayarak akşamımızı çay, su, maden suyu, ılık limonlu su ile geçirebilir ve böylece sıvı açığımızı kapatabiliriz. İsterseniz burada tek bir ara öğün de yapabilirsiniz. Ara öğünde; meyve, mineral kaybını önlemek için aktive edilmiş fındık, fıstık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar ya da iftarda yemeyip sonraya bıraktığınız sütlü tatlınızı yiyebilirsiniz. Enerjiniz varsa saat 23:00’e kadar en az 30 – 45 dakika hafif tempoda yürüyüş yapmak, sindirim için de dolaşım için de faydalıdır.