Kuşburnu Çayının 8 Şaşırtıcı Faydası

Antioksidan Zenginidir.

Antioksidan, hücrelerin hasar görmesini engelleyen veya hücre hasarını onaran maddelerdir. Antioksidan bakımından zengin yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesi; kalp hastalığı, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağlar.

Altı meyve ekstraktının antioksidan içeriği üzerine yapılan bir çalışmada kuşburnunun en yüksek antioksidan kapasiteye sahip olduğu görüldü. Kuşburnunun içinde güçlü antioksidan özelliklere sahip yüksek seviyede polifenol, karotenoid, C ve E vitaminleri bulunmaktadır. Kuşburnunun içindeki bu antioksidanların miktarları; bitki türleri, hasat zamanı ve bitkinin yetiştirildiği rakıma bağlı olarak değişebilir. Yüksek rakımlarda yetişenlerde antioksidan seviyeleri daha yüksektir.

Kurutulmuş kuşburnunun daha az antioksidan içerdiği tespit edilmiştir. Kuşburnu çayı hem taze hem kurutulmuş kuşburnu ile yapılabilir. Sağlık açısından tazesini tercih etmeniz önerilir.

Bağışıklık Sistemini Destekler

Kuşburnunun en dikkat çekici özelliği yüksek C vitamini içermesidir. Kesin miktar bitkiye göre değişmekle birlikte; kuşburnunun tüm meyve ve sebzelerin içinde en yüksek C vitaminine sahip olduğu bilinmektedir. C vitamini, bağışıklık sistemi için çok büyük öneme sahiptir. Faydaları;

  • Vücudu enfeksiyona karşı koruyan lenfositler adı verilen beyaz kan hücrelerinin üretimini destekler.
  • Lenfositlerin fonksiyonunu arttırır.
  • Cildin dış patojenlere karşı koruyucu bariyer oluşturmasına yardımcı olur.

Kuşburnu, C vitaminin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve korumaya yardımcı olan yüksek seviyede polifenoller, A ve E vitamini içerir.

Kalp Hastalıklarına Karşı Korur

Yüksek antioksidan içeriğinden dolayı kuşburnu çayı kalp sağlığına ciddi katkılar sunar. Çalışmalarda, C vitamini alımı ile kalp hastalığı riski arasında bir ilişki olduğu sonucu çıkmıştır. Günde en az 500 mg C vitamini alımı, kalp hastalığı için risk faktörü olan LDL (kötü) kolesterol ve kan trigliseritlerinde belirgin bir düşüş meydana getirir.

Kuşburnu, flavonoid zenginidir. Flavonoid, kan basıncı yüksek olan kişilerde kan basıncını dengeler ve kan akışını iyileştirir.

Obezite problemi olan 31 kişi üzerinde yapılan 6 haftalık bir çalışmada, günde 40 gram kuşburnu tozu içeren içecekleri tüketenlerin, kontrol grubuna oranla kan basıncı ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerinde ciddi iyileşmeler görüldü.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Kuşburnu, yağ yakma özelliğine sahip olan tiorosid adı verilen antioksidan içerir. Obez farelerle yapılan 8 haftalık çalışmada, farelere %1 kuşburnu ekstresi içeren yüksek yağlı bir diyet uygulanır. Takviye alanların kontrol grubuna oranla daha az kilo aldığı ve midelerinde daha az yağ biriktiği tespit edilmiştir.

İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda da aynı sonuçlar elde edilmiştir. Aşırı kilolu 32 kişi ile yürütülen 12 haftalık bir çalışmada, günlük 100 mg kuşburnu ekstresi alanların, plasebo grubuna kıyasla, vücut ağırlığının ve mide yağının önemli ölçüde azaldığı görülmüştür.

Bununla birlikte, mevcut araştırmalar konsantre kuşburnu ekstresinin etkisine yöneliktir. Kuşburnu çayının zayıflatma özelliğine ilişkin herhangi bir araştırma bulunmamaktadır.

Tip 2 Diyabete Karşı Koruma Sağlar

Bazı araştırmalar kuşburnunun tip 2 diyabete karşı etkili olduğunu ortaya koyuyor. Kuşburnu, tip 2 diyabet için üç risk faktörü olan; kan şekeri seviyelerini, açlık insülin seviyelerini ve karaciğerde yağ hücresi büyümesini önemli ölçüde dengeler.

Diyabetli fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, kuşburnu özünün açlık kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğü tespit edildi.

İnflamasyon ve Ağrıyı Azaltabilir

Kuşburnu çayı, polifenoller ve galaktolipidler dahil, anti-enflamatuar etkileri olan bileşikler içerir.

Galaktolipitler, hücre zarlarında bulunan başlıca yağ türleridir. Güçlü anti-enflamatuar özellikleri ve eklem ağrısını azaltma potansiyeli sayesinde önem arz eder.

Kuşburnunun osteoartritli kişilerdeki eklem ağrısını önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Osteoartriti olan 100 kişiden oluşan ve 4 ay süren bir çalışma grubuna günlük 5 gram kuşburnu ekstresi verildi. Kuşburnu alanların kontrol grubuna kıyasla daha az ağrı hissettiği ve kalça eklem hareketliliğini arttırdığı görüldü.

Cildinizi Korur

Kolajen vücutta en çok bulunan proteindir ve cilde esneklik sağlar. C vitamini kolajen sentezini destekler, cilt hücrelerini güneşin zararlarına karşı korur ve cildinizin daha sıkı ve genç görünmesini sağlar. Kuşburnu önemli bir C vitamini kaynağıdır.

Ayrıca kuşburnu çayı, kolajenin bozulmasını önlemeye yardımcı olduğu için yaşlanma karşıtı etkilere sahip olan karotenoid astaksantin içerir. Kuşburnu çayındaki diğer karotenoidler de cilt sağlığına faydalıdır. Özellikle, A vitaminin ve likopenin cilt hücrelerini güneşin zararlarına karşı koruduğu bilinmektedir.

34 kişiden oluşan ve 8 hafta süren bir çalışmada, katılımcıların bir kısmına günde 3 gram kuşburnu tozu verildi. Kuşburnu tüketenlerde daha az kırışıklığın oluştuğu, ciltlerinin nemli ve esnek olduğu tespit edildi.