Hayat Zorlukları ve Bağımlılığa Etkisi

Sinemaların, tarihimizde bize arka sahnede sundukları bir detay dikkatimi çekmiştir; fakir ailenin babası öfkeli ve alkoliktir. Bu noktada bir çok soruya yanıt aramamız gerektiğini söylemeliyim. Buradaki baba, yaşam sıkıntılarından dolayı mı alkol kullanıyor yoksa alkol kullanması nedeniyle mi hayat ona zorlaşıyor?

Çocukluğumuzdan bu yana sinemalarla zihnimize işlenmiş bu görüntü, günümüzde biraz değişime uğramakla birlikte hala varlığını sürdürmektedir. Maalesef alkol ve madde; bir merakla, özentiyle veya kendini kanıtlama düşüncesiyle hayatımıza girip zamanla bize, “Ben içmeyeyim de kim içsin?” dedirtecek noktaya varmaktadır. Bir insan, geçmişinden bağımsız düşünülemez, aynı zamanda insanın gelecek kaygıları da vardır. İnsan, bugünkü davranışlarını geçmiş ve geleceğin harmanında şekillendirmektedir. Düştüğümüz en büyük yanılgılardan birisi de geçmişe takılıp; bize geçmişi, kaybettiklerimizi ve başaramadıklarımızı unutturabilecek en iyi maddeyi hayatımızın bir parçası haline getirmektir.

Kişiliğimizi, kim olduğumuzu ve gelecekte nerede olacağımızı belirleyen şey karşımıza çıkan zorluklar değildir. Asıl belirleyici olan, bu zorluklara verdiğimiz tepkilerdir. Zaten kimliğimizi belirleyen şey yalnızca geçmiş yaşantılarımız olsaydı, zorluklarla dolu bir geçmiş, insanı en iyi şekilde olgunlaştırmış olacaktı. Oysaki bu zorluklara nasıl karşılık verdiğimiz önemlidir. Bazen insanlar, sıkıntılarla dolu anılarının yeni bir ev, araba ya da kıyafet almakla silineceği yanılgısına düşmektedir. Bu düşünce de beraberinde bağımlılığı getirmektedir. Problemler; alışverişe, alkole, maddeye bazen de başka bir insana tutunarak bastırılmaya çalışılır. Bu nedenle bazı insanlar alkolden vazgeçemez, eşlerini öldürmeye kalkışır,  madde bağımlısı olur; çünkü alternatif çözümler üretmek için zamanı kullanmayı öğrenmektense bir bağımlılıkla problemden uzaklaşmayı tercih ederler.

Hayatın Zorluklarına Karşı Ne Yapılabilir?

  • Geçmiş değiştirilemeyeceğine göre güzel bir gelecek için çaba harcanmalı.
  • Ciddi deneyimler, hayata bakış açısını değiştireceğinden ufak sorunlara takılmamalı.
  • Hayatın engebeli yollarıyla nasıl baş edileceği belirlenmeli.

Hayat, çok zor aşamalardan oluşsa da aslında çok basit yaşanır. Aylarca hesabını yaptığınız bir programınız, yaşanırken bir kaç dakikayla sınırlı olabilir ve o bir kaç dakikaya planlarınızın yanı sıra duygularınız da karışabilir. Problem, çözebileceğimiz bir şeyse çözümü bizde var demektir. Tek ihtiyacımız olan sabır ve zamandır.