Hayal Gücü ve “Hayao Miyazaki”

Hayatı

Animasyon dünyasına ilgi duyanlar ve nasıl yapıldığını merak edenler Hayao Miyazaki ismini mutlaka duymuşlardır. Miyazaki, kariyeri boyunca bir çok uzun metrajlı filme imza atmış, “Oscar” sahibi başarılı bir yönetmendir. Japon manga çizeri ve anime yönetmeni olan Hayao Miyazaki,  5 Ocak 1941’de Tokyo’da doğdu. Miyazaki’nin babası, ağabeyinin savaş uçakları için parça üreten şirketi Miyazaki Airplanes’te yöneticiydi. Annesi ise omurilik veremi nedeni  ile sekiz yıl boyunca hasta yatıyordu. Lise üçüncü sınıfta uzun metrajlı animasyon filmi olan Hakuja Den’i izlemiş ve oldukça etkilenmiş olan Miyazaki, manga (japon çizgi romanı)  çizeri olmaya karar verdi.

Üniversite eğitimini  bitirdikten sonra Toei Animasyon Şirketi’nde animatör olarak çalışmaya başladı. Yeteneği sayesinde kısa sürede göze çarpan sanatçı, şirkette yönetmenlik yapan Isao Takahata ile tanışma fırsatını buldu. Miyazaki ve Takahata ekip olarak uzun yıllar çalıştı. İkili, özellikle birçoğumuzun bildiği bir anime serisi olan “Heidi” ile büyük bir başarı kazandı. Farklı animasyon şirketlerinde çalıştıktan sonra kendi animasyon şirketleri olan Studio Ghibli’yi kurmuşlar ve birçok prestijli ödülün sahibi olan animasyon filmlerine imza atmışlardır. (Ghibli tarafından yapılmış filmleri görmek için → Ghibli)

2013 yılında emeklilik kararını açıklayan yönetmen, içindeki dürtüyü bastıramamış olacak ki yeni filmi olan Boro the Caterpillar için kolları sıvadı ve emeklilik kararından vazgeçti. Hayranları bu duruma alıştı; çünkü daha önce de emekli olacağını açıklayıp geri dönmüştü. Kısa film olarak düşünülen filmi uzun metrajlı olarak yayınlamak istiyor.

Prenses Mononoke, Hayao Miyazaki
Senaryosunu Yazdığı ve Yönetmenliğini Yaptığı “Prenses Mononoke” 1997 yılında vizyona girmiştir.

Animasyon’da Oscar’lık Bir Dahi: Hayao Miyazaki

Miyazaki’nin ünü ülkesi Japonya’nın sınırlarını aşmıştır. Hayal gücü ve ustalığını filmlerine çok iyi bir şekilde yansıtan usta yönetmen, animasyon filmlerinin popüleritesini tüm dünyada arttırmıştır. En bilinen filmleri; Prenses Mononoke, Howl’un Yürüyen Şatosu, Komşum Totoro ve Ruhların Kaçışı isimli animasyon filmleridir. Özellikle Ruhların Kaçışı filmi ile 2003 yılında en iyi animasyon filmi dalında Oscar ödülü alması, Miyazaki’nin kariyerinin en üst seviyesidir. Ona dünya çapında ün kazandıran film “Rüzgarlı Vadi”de Darvinizm akımının etkilerini görmemiz mümkündür. “Totoro” stüdyonun en bilinen karakterlerinden birisidir ve filmlerin açılış ekranlarında bu karakterin gözükmesi Ghibli ile özdeşleştiğini göstermektedir. Senaryosunu Yazdığı ve Yönetmenliğini Yaptığı, önemli bir yapıt olan “Prenses Mononoke” 1997 yılında vizyona girmiştir.

İyimser, Umutlu ve Cesaretli Karakterler

Spirited Away (Ruhların Kaçışı)
2003 Yılında Oscar Ödülü Kazanan Spirited Away (Ruhların Kaçışı)

Miyazaki’nin filmlerindeki genel tema her zaman iyilik ve iyimserlik olmuştur. Bu sayede genç ve çocukların geleceğe umutla bakmalarını hedeflemiştir. Kadının gücüne inandığını eserlerinde her fırsatta göstermeye çalışmıştır. Bu karakterleri güçsüz ve savunulmaya muhtaç olarak değil, mücadeleci olarak yansıtmıştır. Miyazaki bir röportajında filmlerine belli bir senaryo olmadan başladığını, çizimler yapılmaya başlandıktan sonra hikayenin kendiliğinden geliştiğini belirtmiştir.

Miyazaki filmlerinde boşluk diye tabir edilen ve konuşmaların olmadığı sahnelere özellikler yer vermektedir. Bu sahnelerdeki sessizlik ile esas önemli olanın duygular olduğunu ifade etmektedir. Usta yönetmenin uçmaya olan tutkusu eserlerinde göze çarpan bir diğer unsurdur. Amcasının uçak parçaları üreten bir şirketinin olması ve babasının burada yöneticilik yapması onun her zaman uçaklarla içli dışlı olmasını sağlamıştır. Kırmızı Kanatlar filminde uçaklarla ilgili bilgilerini net bir şekilde görebilirsiniz. Birçok çevre tarafından Japonların Walt Disneyi olarak görülmektedir. Ancak kendisi bu benzetmeden pek hoşlanmamaktadır.