Genç Kalma Sırları ve Genç Görünmeyi Sağlayan 11 Yiyecek

Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, dünyadaki en sağlıklı yağlardan biridir. Araştırmalar, yaşlanma ile ilişkili birçok yaygın hastalığın önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kan basıncını düşürür, kalp hastalığı riskini azaltır, metabolik sendromu önlemeye yardımcı olur ve kanserle mücadelede etkili olabilir.

Ayrıca zeytinyağı cildin daha genç görünmesine yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalarda, sızma zeytinyağının cilt üzerinde güçlü anti-enflamatuar etkilere sahip olduğu ve cildi güneş hasarından koruduğu görülmüştür. Bunun yanında, zeytinyağının yaklaşık %73’ü, artan cilt elastikiyeti ve sıkılığı ile ilişkili tekli doymamış yağdan oluşur.

Orta yaşlı ve yaşlı kişilerin beslenme düzeni incelendiğinde, zeytinyağından tekli doymamış yağ alımının yüksek olduğu kişilerde ciddi güneş hasarı alma olasılığının çok düşük olduğu tespit edilmiştir.

Yeşil Çay

Yeşil çay, serbest radikallere karşı bağışıklığı güçlendiren antioksidan kaynağıdır. Serbest radikaller, metabolizma aktivitesi ve strese tepki olarak oluşan kararsız moleküllerdir. Antioksidanlar bu moleküllerin yapılarını değiştirir, böylece hasara neden olmazlar.

Yeşil çay; diyabet, insülin direnci, inflamasyon ve kalp hastalığına karşı savaşabilen polifenol adı verilen antioksidanlar içerir.

Polifenol, cildin ana proteini olan kolajenin korunmasına da yardımcı olur. Bu durum bazı yaşlanma belirtilerini azaltabilir hatta kısmen tersine çevirebilir.

Cildi güneşte zarar görmüş kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada, 8 hafta boyunca yeşil çay kremi ve takviyeleri kullanıldı. Sürecin sonunda kadınların cilt elastikiyetinde mütevazı gelişmeler oldu.

Yağlı Balık

Yağlı balıklar yaşlanma düşmanı gıdalardır. Uzun zincirli omega-3 yağları, diğer birçok hastalığın yanı sıra kalp hastalığı, inflamasyon ve ülseratif kolite karşı faydalıdır. Çalışmalar, Uzun zincirli omega-3 yağlarının güneşe maruz kalma sırasında ortaya çıkan iltihap ve hasara karşı da cildi koruyabileceğini göstermektedir.

En popüler yağlı balık türlerinden biri olan somon, cildin daha genç görünmesini sağlayacak ek bir bileşene sahiptir. Somon, ona pembe rengi veren astaksantin adı verilen bir karotenoid antioksidan içerir.

Yapılan bir çalışmada, güneşten zarar görmüş cilde sahip kişilere 12 hafta boyunca astaksantin ve kollajen kombinasyonu verildi. Çalışma sonunda bu kişilerde, cilt elastikiyeti ve hidrasyonda önemli gelişmeler yaşandı.

Bitter Çikolata / Kakao

Bitter çikolatanın antioksidan profili çok etkilidir. Bitter çikolata kan basıncını düşürür, insülin duyarlılığını, arteriyel fonksiyon ve esnekliği de artırır.

Çikolata, cildi güneş hasarından koruyan flavanol adı verilen antioksidan içerir. Ancak, flavanol miktarı farklı çikolata türleri arasında değişiklik gösterir.

Yüksek flavanol içeren bitter çikolatanın, insanların kırmızıya dönmeden önce güneşte kalma süresini iki katına çıkardığını gösterdi. Ayrıca yüksek flavanollu çikolatanın cilde olan kan akışını ve cildin kalınlığını artırdığı, hidrasyon ve pürüzsüzlükte de iyileşmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Çikolatada kakao içeriği arttıkça flavanol içeriği de artar. Bu yüzden en az %70 kakao içeren bitter seçilmelidir.

Sebzeler

Sebzeler hem besleyici hem düşük kalorili gıdalardır. Kalp hastalığı, katarakt ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerirler.

Birçok sebzenin beta karoten gibi karotenoid içeriği de yüksektir. Bu karotenoidler cildi güneş ışınlarına ve serbest radikallere karşı korur ve cildin yaşlanmasını engeller. En iyi beta karoten kaynakları havuç, kabak ve tatlı patatestir.

Birçok sebze, kolajen üretimi için önemli olan ve güçlü antioksidan kaynağı C vitamini bakımından da zengindir. Yapılan bir çalışmada, insanlara 4 hafta boyunca günde 180 mg C vitamini verildiğinde, ciltlerinin antioksidan aktivitesinin %37 arttığı görüldü.

En yüksek C vitamini içeriğine sahip sebzeler yapraklı yeşillikler, biber, domates ve brokolidir.

Diğer bir çalışmada, araştırmacılar 700’den fazla Japon kadının elastikiyet ve diğer cilt özelliklerini inceledi. Daha çok yeşil ve sarı sebze yiyenlerin daha az kırışıklığı olduğunu keşfettiler.

Keten tohumu sağlık için mükemmel bir gıdadır. Meme ve prostat kanseri riskini azaltırken kolesterolü düşüren, kan şekeri ve insülin seviyelerini azaltan lignalar içerir. Ayrıca, cildi güneş radyasyonundan koruyan ve güneşle ilgili cilt hasarını azaltabilen ALA adlı omega-3 yağ asidi içerir.

Yapılan çalışmalarda, 12 hafta boyunca keten tohumu veya keten yağı tüketen kadınların, nemli ve daha pürüzsüz bir cilde sahip oldukları tespit edildi.

Nar

Nar en sağlıklı meyvelerden biridir. Antioksidan aktiviteleri yeşil çayınkinden bile yüksektir. Nar iltihabı azaltır, yüksek kan şekeri tahribini engeller ve kolon kanserinde iyileştirici etkilere sahiptir.

Ayrıca cildin güneş hasarından korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, nar cilt onarımını ve kollajen üretimini destekler.

Avokado

Avokado, kalp sağlığını destekleyen yağ, lif ve sağlık için gerekli olan birkaç vitamin ve mineral açısından zengindir. Ayrıca avokado, polihidroksillenmiş yağ alkolleri adı verilen benzersiz bileşikler içerir. Bunlar iltihapla savaşır, cildi güneşten korur ve hasarlı DNA’nın onarımına yardımcı olur.

Yüksek oranda tekli doymamış yağ içeriği, lutein ve zeaksantin antioksidanları cilt ve DNA koruması sağlar.

Domates

Domates, yüksek likopen içeriği sayesinde inanılmaz faydaları olan bir üründür. Likopen, kalp hastalığı, inme ve prostat kanseri riskini azaltan bir tür karotenoiddir. Çalışmalar, cildi güneşin zararlı ışınlarından da koruduğunu göstermiştir.

Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla domates pişirmek, likopenin vücuda emilimini önemli ölçüde artırır.

Baharatlar

Baharatlar yemeğe lezzet katmaktan çok daha fazlasını yapar. Tarçın, kolajen üretimini tetikler bu da cildin sıkılığını ve elastikiyetini artırır. Ayrıca, kan şekeri seviyeleri yüksek olduğunda oluşan gelişmiş glikasyon ürünlerinden kaynaklı cilt hasarını da azaltır.

Ek olarak, araştırmalar, pul biberlerde bulunan kapsaisin’in cilt hücrelerinde meydana gelen yaşa bağlı değişikliklerin bazılarını azaltabileceğini göstermektedir.

Ayrıca zencefil, gingerol içerir . Bu bileşik, güneşe maruz kalmadan kaynaklanan yaşlılık lekelerini önlemeye yardımcı olabilecek anti-enflamatuar etkilere sahiptir.

Kemik Suyu

Kemik suyu, son dönemde çok popülerlik kazandı. Et, kümes hayvanları veya balık kemiklerini uzun süre pişirerek elde edilir. Bu mineralleri ve diğer faydalı bileşenleri serbest bırakır.

Bu bileşenlerden biri, kas ve kemik sağlığı üzerinde yararlı etkileri olan kollajendir. Kolajen, pişirildiğinde amino asitler, glisin, prolin ve hidroksiprolin bakımından zengin formlara ayrılır. Vücut bu amino asitleri emebilir ve cildinizde yeni kolajen oluşturmak için kullanabilir.