Falcıya mı, Psikologa mı?

İçinden çıkamadığınız bir ilişkiniz var ve içinizde kalan sorular… Bildiğiniz ama kabul edemediğiniz yanıtlar… Yalnız ve buhranlı anlarınız… Peki, soluğu nerede alırdınız?

Birkaç dakika düşünün, belki de içinde bulunduğunuz zaman dilimini tarif ettim. Belki henüz atlattığınız ya da hiç tanışmadığınız bir zamanı… Düşünün ve cevabını bulun! Sizin cevabınız ne bilmiyorum ama benim en çok da mesleki sorumluluğumdan mütevellit, cevabım aşikar!

Sosyal çevremi gözlemlediğimde, birçoğunda ortak bir meyil olduğuna gözüm ilişiyor. İlişkilerde bir sorun varsa eğer, aklımızdaki sorular ve kalbimizdeki duygular taşıyor; çünkü karşısında muhatabını bulamıyor. Bulsa bile aynı noktada buluşamıyor.

İletişim problemi günümüzde bir klişe olarak herkesin bildiği bir durum ancak yine de ilişkiler, iletişim girdabında kaybolup gidiyor. Ve bu defa taşan, ocakta unutulmuş kahvenin köpüğü oluyor. Derken falcıların olduğu kafeler, uğrak mekanlardan biri oluveriyor.

Eline aldığı kahvesini belli ritüellere bağlı olarak içip soğutan müstakbel danışanım (müstakbel diyorum çünkü yollar eninde sonunda bir psikoloğa çıkıyor), falcının emin ellerine (dillerine) bırakıyor kendisini. Falcı ne derse, nasıl yönlendirirse ona göre şekil alıyor, her söyleneni kabul ediyor ve partneriyle ya da eşiyle konuşamadığı her şeyin yanıtını ne hikmetse falcıda buluyor. Sonra ne mi oluyor? Eve gelip kara kara düşünerek belki de gerçeklikle hiç alakası olmayan o durumları sınamaya, gerçeklik payı var mı yok mu diye ilişkisini çekiştirmeye başlıyor. Karşısındaki eşi ya da arkadaşı, kendisini neyin beklediğinden bihaber, itham edildiği konularla baş etmeye çalışıyor… Başı ağrıyor çünkü baş etmeye çalıştıkça kendisinden çok emin olan ve falda çıkanların gerçekliğinden yola çıkan partneri kabul göstermiyor… İlişki sarpa sardığında, bir yığın kabarık anıyla, bazen bir psikologa gidilip yanıtlar aranıyor. Genellikle yanıtlar bulunuyor ve sağlıklı iletişim kurma becerisi geliştiren çiftler, sorun olduğunda falcıya gitmek yerine aralarında konuşarak çözümler bulmaya çalışıyor.

Çiftler, falcıdan sonra bize geldikleri için bir psikolog olarak kafamda soru işaretleri uçuşuyor? Acaba falı cazip kılan, bilinmeyeni bilme becerisi mi? Problem çözebilme yetisi mi, yoksa sadece bir kaçınma göstergesi mi? Sorularımın cevabı var aslında, bir bilene sorsam ama çok çaresiz hissettim; şimdi müsaadenizle bir falcıya uğrayacağım… 🙂