Kök Aile Sorunsalı: Evlendikten Sonra Değiştiririm

Günümüzde birçok genç kadın ve erkek, evlendikten sonra kayınvalidesinden ve kayınbabasından rahatsız olmakta. Benim bahsedeceğim kısım ise başlıktan da anlaşılacağı üzere; evlendiği ve bir aile kurmak için adım attığı halde kök ailesinden kopamayan karı koca durumu.

Evlenmeden önce şu durum birçok kadını cezbeder: “Ne güzel; annesine ve ailesine bağlı, evlenince evine de bağlı olur, annesinin sözünden çıkmıyor, çok saygılı, aile değerlerine önem veriyor.” gibi. Bu durumu gözlemlediğiniz herkes aynı olacak diye bir zorunluluk yok, bununla birlikte görülme sıklığı da fazla. Aynı durum erkeklerin düşünceleri için de geçerli: “Babasının dediğini ikiletmiyor, asla laf söz ettirmiyor, ailesi ne derse onu yapıyor söz dinliyor.” gibi. Evlenene kadar, aynı evin içerisine girene kadar tüm bunlar mükemmel görünüyor. Evlendikten sonraysa mükemmel gelen bütün düşünceler batmaya başlıyor. “Geçen bayram senin ailene gittik bu bayram önce benim aileme gideceğiz, annen çağırsın koş tabi ben çağırsam gelmezsin, annenlerin sözünden asla çıkmıyorsun.” Bunları son zamanlarda birçok danışanımdan duymaktayım. Burada anlatmak istediğim, ‘tamamen kök aileleri bırakın’ gibi bir durum değil. Yalnız her bireyin, anne ve babaların, artık yeni bir aile kurulması için çalışıldığının bilincinde olması önemli. Burada her iki taraf bu durumun farkındaysa kök ailelerden kaynaklı herhangi bir sorun da büyük ihtimalle olmayacaktır.

Çiftlerin en büyük hatası, “Evlendikten sonra değiştiririm, değişir, değişirim…” düşüncesine kapılmak. Ne yazık ki bu, pek de mümkün olan bir durum değil. İnsanlar evlendikten sonra değişiyorlar, bununla birlikte bu değişim hala kök ailesinden kopamamış olan bir birey için olumlu yönde olmayabiliyor. Evli çiftler de bu konuda oldukça sert davranabiliyorlar. Ben bu kişilere “olgunlaşamamış meyve” benzetmesini yapıyorum. Henüz kök ailesinden kopamamış ve olgunlaşamamış biri, direkt olarak yeni bir aile kurmaya yönlendiriliyor ve sonra da mutlu bir evlilikleri olsun diye beklentiye giriliyor. Diğer taraf bu durumdan hoşlanmıyor ve eşler arasında yavaş yavaş çatışmalar baş göstermeye başlıyor. Henüz bu duruma gelmeden, bir aile-çift danışmanından yardım almak ve sorunları önceden halletmeye çalışmak her iki taraf ve onların kök aileleri için daha sağlıklı. Evlilik öncesinde göze hoş gelen durumlar daha sonra baş ağrıtabilir. Bu, her durum için geçerli değil, bununla birlikte bir danışmandan yardım almak hem size hem de partnerinize iyi hissettirir. Evlilik öncesinde var olan ufak sıkıntıları da bir danışmandan yardım alarak halletmek, ilişkinizin geleceğine yapacağınız en büyük yatırım olur.

Sevgiyle kalın…