En Popüler Korean Pop (K-Pop) Grupları

Güney Kore denilince akla gelen şeylerden biri K-POP gruplarıdır. Dansları ve mükemmel uyumlarıyla bizleri alıp başka dünyalara götürecek cinsten olan bu gruplar aynı zamanda bir çok hayran kitlesine de sahiptir. Bugün burada sizin için K-POP gruplarını derledik.


 

EXO (엑소)

K-pop

EXO, SM Entertainment altında çıkış yapmış bir Koreli-Çinli erkek grubudur. 2012 yılında on iki üye ile Korece ağırlıklı şarkı söyleyen EXO-K ve Çince ağırlıklı şarkı söylenen EXO-M olmak üzere 2 alt grupla çıkış yaptı.

EXO-K : Baekhyun, Suho, Chanyeol, Sehun, D.O, Kai

EXO-M :  Lay, Tao, Xiumin, Chen

EXO’nun anlamı EXO PLANET’ten geliyor. EXO PLANET, Samanyolu Galaksisinin dışında yer alan bir gezegen. Çoğu programda 12 özel güç ile birlikte uzaydan geldiklerini ima ederler. Grup ilk çıkış yaptığında 12 kişilerdi.  2 eski üye artık grupta aktif değildir. Luhan ve Wu Yi Fan (Kris) 2014 yılının ortalarında SM Entertainment ile süren hukuki problem nedeniyle solo olarak faaliyet göstermektedirler.

En zengin K-Pop idollerini görmek için tıklayınız


BTS  (방탄소년단)

K-pop

BTS, eski  adıyla Bangtan Boys ( Kurşun Geçirmez İzciler )  ve yeni adıyla Beyond The Scene ( Sahnenin Ötesinde )  Big Hit Entertainment tarafından oluşturulan Güney Koreli grup. BTS, ilk teaserları 26 Mayıs’ta çıkmadan önce de, yayınladıkları coverlar ve blog yazıları sayesinde hayran kazanmış bir gruptur.

BTS ÜYELERİ :  Jin, SUGA,  J-Hope, JungKook, Jimin, Rap Monster , V

BTS, Billboard Müzik Ödülleri ‘nde birincilik ödülü kazanan ilk K-POP grubu olarak tarihe geçti.


SUPER JUNİOR (슈퍼주니어)

K-pop

Super Junior (Suju), SM Entertainment altında çıkış yapmış Koreli-Çinli erkek grubudur. Suju’nun çıkışı ise 2005 yılında Twins(Knock Out) şarkısı ile oldu.

Çıkış yaptıklarında grup Leeteuk , Sungmin , Ryewook Siwon , Heechul , Donghae , Eunhyuk , Hangeng, Shindong , Kangin , Yesung ve KiBum’dan oluşuyordu. Suju başlangıçta üyeleri sürekli değişen bir grup olacaktı. Ama 2006 yılında 13.üye olan Kyuhyun’un katılmasıyla Şirket Suju’nun kalıcı bir grup olacağını duyurdu.

Grupta ilerleyen dönemlerde ayrılıklar yaşandı. İlk olarak 2009 yılında Hangeng SM Entertainment’e dava açıp gruptan ayrıldı. Aynı yıl KiBum, oyunculuk kariyerinde uzmanlaşmak istediği için gruptan ayrıldı ve grup 11 üye ile yola devam etti…


BLACKPINK ( 블랙핑크 )

K-pop

BLACKPINK ya da BLΛƆKPIИK, 2016 yılında YG Entertainment tarafından kurulmuş Güney Koreli kız grubudur.

Grup dört üyeden oluşmaktadır: Jisoo, Jennie, Lisa ve Rosé .

BLACKPINK isminin anlamı ‘Güzel olmak her şeyi ifade etmez. Pembe kelimesini kullanırken, ki bu kelime kesinlikle güzel olarak tanımlanıyor, hem güzel hem yetenekli bir ekip olduklarını gösterecekler’


BTOB (비투비)

K-pop

Cube DC’nin ilk sanatçısı, BTOB’dir. 7 üyeli erkek grup 21 Mart’ta çıkışını yaptı ve ayrıca Cube DC’nin çıkış yapan ilk sanatçısıdır.

BTOB’nin açılımı Born To Beat olup basitçe müzik için doğmak anlamına gelmektedir.

Grup; Lee Min Hyuk, Lee Changsub, Lim Hyunsik, Peniel D. Shin / Shin Dong-geun Jung Ilhoon ve Yook Sungjae’den oluşmaktadır.


CNBLUE (씨엔블루)

K-pop

CNBLUE, Güney Kore’de 2009 yılında FNC Entertainment şirketi adı altında çıkış yapan 4 üyeli bir k-pop grubudur.

Üyeleri; Jung YongHwa, Lee JongHyun, Kang MinHyuk ve Lee JungShin’dir.


TWİCE (트와이스)

K-pop

Twice 2015 yılında reality show aracılığıyla JYP Entertainment tarafından oluşturulan dokuz üyeli K-Pop kız grubudur. 16 JYP kursiyerlerin SIXTEEN adlı yarışmadan seçilerek oluşturulan grup 5 Güney Koreli, 3 Japon ve 1 Tayvanlı üyeden oluşmaktadır.

Üyeleri : Tzuyu (쯔위) Chaeyoung (채영) Jihyo (지효) Mina (미나) Dahyun (다현) Sana (사나) Momo (모모) Jungyeon (정연) Nayeon (나연)


RED VELVET ( 레드벨벳 ) 

K-pop

Red Velvet S.M. Entertainment tarafından 2014’te oluşturulan bir Güney Koreli kız grubudur. Seulgi, Irene, Wendy ve Joy  olmak üzere dört kişiyle çıkış yapan grup, 10 Mart 2015 tarihinde Yeri adlı yeni üyenin katılımıyla beş üyeli bir grup olmuştur.

Üyeleri : Seulgi, Irene, Wendy ,Joy , Yeri


BİGBANG ( 빅뱅)

K-pop

BigBang G-Dragon, Taeyang, T.O.P, Daesung ve Seungri’den oluşan Güney Koreli müzik gubudur. YG Entertainment bünyesinde 2000 yılından beri birlikte eğitim gören G-Dragon ve Taeyang’ın yanına 2006 yılında T.O.P, Daesung ve Seungri’nin de katılmasıyla 2006 yılında Bigbang olarak çıkış yaptılar . Çıkışlarından itibaren Kore’nin en önde gelen gruplarından biri haline geldiler ve birçok hit şarkıya imza attılar.

Üyeleri :  G-Dragon, Taeyang, T.O.P, Daesung ve Seungri


NU’EST ( 뉴이스트)

K-pop

Pledis Entertainment’e bağlı ve 2012’de çıkış yapmış bir erkek grubudur. Grubun adının açılımı şöyledir : NU (New’un kısaltılmışıdır), E (Yaratmak), S (Stil), T (Tempo). NU’EST : Yeni bir tarzda müzik yaratmak.

Üyeler:  Ren, Min Hyun, Aaron ve Baek Ho , JR