Doğru Beslenme Tüm Hayatımızı Etkiliyor

Yaşam ve yaşamla ilgili her şey döngülerden ibaret. Nasıl doğada gece-gündüz döngüsü, mevsimlerin döngüsü hatta evrende yıldızların doğuş ve yok oluş döngüleri varsa, vücudumuzda da sürekli bir dönüşüm, yapım-yıkım ve üretim döngüleri vardır. Bu döngülere yakından baktığımızda çok muazzam bir detayı görmekteyiz. Hatta bu detaylara gün geçtikçe yeni bilgiler ekleniyor.

Elde edilen her yeni bilgiyle, yaşamsal döngülerin ve sağlık – hastalık süreçlerini oluşturan olayların yeniden yorumlanması ve değerlendirilmesi gerekiyor. Ama değişmeyen tek gerçek, vücudun işleyiş mekanizmasına gerek beslenme, gerekse yaşam alışkanlıklarımızla sağladığımız olumlu desteğin sağlığımıza müthiş etkisidir. Yani değişimin gücünü, hayatınızda yaptığınız en küçük bir değişiklikle bile görmeniz mümkündür. Örnek verecek olursak, su içme konusunda yapılan küçük ve olumlu değişimler, size büyük bir fayda olarak geri döner.

Benzer şekilde beslenmede yaptığınız seçimler, sağlığınız üzerinde hem kısa vadeli, hem de uzun vadeli etkiler gösterir. Çünkü sindirim sistemi alelâde bir kanal sistemi değildir, canlıdır ve trilyonlarca bakteri barındırır. Vücut hücrelerinin bu bakterilerle çok yakın ilişkileri ve etkileşimleri vardır. Dolayısıyla seçtiğiniz besinler he doğrudan vücut hücrelerini etkiler, hem de trilyonluk bakteri topluluğunu etkiler. Ayrıca hücrelerle bakterilerin etkileşimini değiştirir.

Dönüşümün hızını ve etkisini daha iyi anlamak için bu araştırmalardan birkaçına göz atalım…

Malum olduğu üzere fast-food veya Batı tarzı beslenme, kültürel anlamda bütün dünyayı etkisi altına aldı. Köklü, sağlıklı ve geleneksel beslenme alışkanlıkları katı olan Uzakdoğu ülkelerinde dahi Batı tarzı beslenmenin kötü etkileri uzun yıllar önce görülmeye başlandı.

2015 yılında Filipinler’de yaşları 7-9 arasında değişen iki grup çocuk üzerinde bir araştırma yapıldı. Bu araştırmada batı tarzı fast-food, hayvansal protein, sağlıksız yağlar ve aşırı şeker içeren beslenme ile geleneksel, doğal, lif ve sağlıklı yağlar içeren, besleyici madde içeriği yüksek beslenmenin etkileri incelendi. Yalnızca 3 aylık bir süreçte, batı tarzı beslenen çocuklarda aşırı kilo ve obezite ile birlikte bağırsak mikroflorasında normal dengenin bozulduğu ve olumsuz etkili bakterilerin arttığı tespit edildi. Doğal, lif ve sağlıklı yağlardan zengin beslenen çocukların ise normal kiloda oldukları ve bağırsak florasında olumlu bakterilerde artış olduğu görüldü.

Hastalıklar, beslenme ve mikroflora ilişkisi konusunda yapılan başka bir çalışmada, hazır gıda, aşırı şekerli ve işlenmiş besinlerle besleyici madde içeriği çok az olan, lif içeriği düşük (30-40 gr/gün den az) beslenme tarzında astım, alerji, obezite, kolon kanseri ve daha birçok metabolik hastalık risklerinin yüksek olduğu belirtilmiştir.

Çünkü doğru beslenme diyemeyeceğimiz beslenme tarzında yedikleriniz, hücrelerinizde iltihabı başlatıcı etkiler oluşturmakta, bağışıklık sisteminize de savaşma emri vermektedir. Bağırsaklarınızdaki bakteriler de bağışıklık hücrelerini daha fazla iltihabi reaksiyon oluşturacak şekilde etkilemekte ve birçok anti-mikrobik salgının üretimini engellemektedir. “

“Bana yediklerini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” sözüyle özetlenebilecek bu önemli değişimi, yediklerinizi ve yaşam tarzınızı değiştirerek iki haftada başarabileceğinizi bilimsel araştırmalar çok net olarak gösteriyor.