Diyet Hakkında Yanlış Bilinenler!

Sağlıklı beslenme; her çeşit besin grubundan, vücudun ihtiyacı olan temel bileşenlerin yeterli ve dengeli ölçüde alınmasıdır. Bu düzen, diyetisyenler tarafından her bireye özgü olmak üzere; kilo verme ve kilo alma gibi durumlarda obezite, diyabet, kolesterol, tiroid hastalıkları, böbrek hastalıkları ve daha birçok hastalık durumunda uygulanabilecek şekilde sağlanır. Bu uygulamalar tamamen bireye özgü olmalıdır. Her hastalık ve durumlarda belli başlı diyet kalıpları olsa da bir diyet programını başka bir bireyde uygulamak asla doğru değildir. Çünkü boy, kilo, cinsiyet, yaş, hastalık, hastalığın seyri, beslenme alışkanlıkları, kültür vb. farklılıklardan ötürü her bireyin farklı bir beslenme biçimi vardır. Bu kriterler asla göz ardı edilmemelidir. Sosyal medya, televizyon, haber kanalları ve diğer kaynaklardan beslenmeye dair edinilen bilgilerde, kaynakların doğruluğuna dikkat edilmelidir. Bu konuda yanlışa düşmemek için mutlaka diyetisyenlerden yardım alınmalıdır.

Diyet Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Ekmeği Kesmek

Halk arasında en sık duyduğumuz, “Ekmeği kes kilo verirsin.” cümlesidir. Aksine zengin besin içeriğine sahip tam tahıl, tam buğday, çavdar ve kepek ekmeklerini günlük beslenmemizde mutlaka tüketmeliyiz. B grubu vitaminlerini ihtiva etmesi, zengin bir lif kaynağı olması ve bitkisel protein içermesiyle ekmek tüketimi asla ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Sanılanın aksine, sağlıklı ekmek seçimi yapıldığı takdirde iyi bir posa kaynağı olmasıyla uzun süre tok kalmanızı sağlayacak, bu sayede zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Akşam Yemeğini Kesmek

Uzun süre aç kalmanın metabolizmayı yavaşlattığı, birçok çalışmada ispatlanmıştır. Bu nedenle akşam yemeği tüketilmediğinde ya da akşam saatlerinde sağlıklı atıştırma yapılmadığı takdirde metabolizma yavaşlayacak ve sanılanın aksine yavaşlayan metabolizma kilo almaya neden olacaktır. Akşam yemeği tüketilmediğinde, sabaha kadar 10- 12 saat kadar uzun süren açlık durumu, kan şekerinin düşmesine neden olacağı için sabah uyanıldığında halsizlik, baş dönmesi ve hipoglisemi ataklarına neden olacaktır. Ayrıca bu durum sabah kahvaltısında daha büyük porsiyonlara yönelmeye ve daha kalorili yiyecek seçimine neden olacaktır.

Kepek Ekmeği Tüketmek

Diyet yapmak deyince çoğu kişinin pek de sevmediği kepek ekmeği tüketmek akla gelir. Evet esmer renkli ekmekler tüketilmeli, kepek ekmeği de tüketilmeli. Fakat endüstriyel işlemler esnasında buğday ayrıştırılır, kabuğu ve özü atılır; geriye, buğdayın özü yani nişastadan zengin, proteinden fakir kısmı kalır. Sonrasında kepek ekmeği üretilirken de bu işlenmiş beyaz una yeniden kepek ilavesi yapılır ve kepekli ekmek elde edilir. İşte bu ekmek tam buğday unundan yapılmış ekmeğe göre daha fakir içeriğe sahiptir. Bu nedenle piyasada satılan kepekli ekmekler yerine tam buğday, tam tahıl yada çavdar ekmeği tüketmek daha doğrudur. Ayrı bir konuda kepekli ekmeğin kansızlık yaptığıdır. Ancak son çalışmalar gösteriyor ki mayalandırılarak yapılan ekmeklerde, demiri bağlayıcı bileşenler olan fitatların parçalanması sayesinde bu durum oldukça azalıyor.

Light Ürün Tüketmek

Lihgt ürünler, orijinal besin içeriğinin yağ ve şeker oranının azaltılması ile elde edilmiş ürünlerdir. Besinin şeker içeriğinin azaltılmasına karşılık, tatlandırıcılarla aynı tatlı karakteri elde ediliyor. Bu besinlerin yağ ve şeker içeriğinin düşük olması daha az kalori almamızı sağlar. Ancak bu durum asla light ürünlerin sınırsız tüketilebileceği anlamına gelmemelidir. Fazla miktar tüketimi fazla kalori alımına neden olacağı için mutlaka kontrollü tüketilmelidir.

Hiç Yağ Tüketmemek

Yağlar, beyin ve sinir sistemimiz için olmazsa olmaz bir gruptur. Yağda eriyen vitaminleri vücudun kullanabilmesi için yağların mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Burada önemli olan, sağlıklı yağların tüketimine özen gösterilmesidir. Yağlı tohumlar dediğimiz kuruyemişler, zeytin, zeytinyağı ve hayvansal gıdalar sağlıklı yağlardır. Fakat hayvansal kaynaklı yağların tüketimi belli durumlarda kontrol altına alınmalıdır.