Çocukluk Çağı Korkuları ve Momo Oyunu

Korku Nedir?

Korku, çocuğun kendisine zarar verebileceğini düşündüğü bir nesneye karşı verdiği duygusal tepkidir. Korkunun nesnesi bellidir. Filmde ya da videoda gördüğü bir karakter olabilir. Şu aralar sosyal medyada sürekli konuşulan “Momo” gibi… Momo, çocuklara kendilerine zarar vermeleri yönünde direktifler veren bir oyun. Şikayetler nedeniyle oyun yasaklanmış.

Momo Nedir, Resmi Ne Anlama Geliyor?

Momo’nun resmi sürekli internette dolaşıyor. Peki, bu resim nedir, ne anlama geliyor? Momo; başı kadın, yüzü ve vücudu ise kuş olan bir heykelmiş. Bir firma, logosunda kullanmak üzere bu heykeli yaptırmış. Yani amacı oyunda kullanılmak amacıyla yapılmamış. Oyun fırsatçıları, bu yüzü korkunç görünmesi sebebiyle kullanmaya başlamış. Momo da kelime olarak “kuşların annesi” demekmiş.

Bazı anneler ve babalar çocuklarını korumak adına çocuk bu resimle karşılaşmadan önce onu çocuğa gösteriyorlar. “Bak bu resimden korkmana gerek yok!” gibi direktifler veriyorlar fakat çocuk bu resmi bir kez gördüğünde çocuğun zihninde yer ediyor ve resimden korkmaya başlıyor. Bazense çocuğun rüyalarına giriyor ve korkuyla ağlayarak uyanmasına yol açıyor.

Çocuk Korktuğunda ve Ağlayarak Uyandığında Neler Yapılmalı?

  • Öncelikle çocuğa karşı şefkatli davranmalısınız.
  • Çocuğa sarılmalı, onu öpmeli ve sakinleştirmeye çalışmalısınız.
  • “Bir şey yok, hadi git odana!” gibi bir yaklaşım çocuğu sakinleştirmez. Çocuğu karanlığa geri göndermek uygun bir yaklaşım olmayacaktır.
  • Çocuk henüz bilişsel gelişimini tamamlamadığı için korkuyla ve karanlıkla yüzleşemez.
  • Korkular çocuk büyüdükçe, zamanla geçecektir.
  • Çocuğu sakinleştirdikten sonra uyuyana kadar yanınıza alabilirsiniz fakat çocuk kesinlikle sizinle uyanmamalıdır.
  • Çocuğa model olmak bu durumda çok önemlidir. Örneğin, siz asansörden korkuyorsanız çocuktan da asansörden korkmamasını bekleyemezsiniz. Sizin korkunuz çocuğa geçecektir. Önce sizin korkularınızla yüzleşip bu durumu çözmeniz gerekir.

Eğer çocuğun korkuları çok ileri boyuttaysa korkuya etki eden başka faktörler de olabilir. Bu durumda bir uzmandan (çocuk psikoloğu) yardım alınması gerekir.