Çocuklarda Sağlıklı Bir Cinsel Eğitim – 1

Çocuklarla Cinsel Konular Hakkında Konuşma

Anne ve babalar, çocuklarının gelişim sürecinde onları en iyi şekilde desteklemek ister. Ancak bu süreçte onları en çok zorlayan şeylerden biri şüphesiz ki cinsel konulardır.

Anne ve babalar, cinselliği çocuklarıyla konuşmakta zorlanmaktadır. Aileler, beklemedikleri sorularla karşı karşıya kalmaktan endişe duyarlar. Bunun en temel sebebi,  bu konunun bilinçaltında tabu olarak işlenmiş olması ve bunu nasıl konuşacaklarını bilememeleridir. Özellikle ebeveynlere kendi çocukluk dönemlerinde, bu konuya yönelik; ‘sus, konuşma, ayıp, günah’ gibi suçlayıcı mesajlar verilmiş ise, bu konuyu konuşmak onlar için daha zor bir hal alacaktır. Birçok anne ve baba, doğru bilgiyi nasıl aktaracağına yönelik bir takım tereddütler yaşayabilir. Bu nedenle anne ve babaların öncelikle kendi bilgilerini gözden geçirmesi gerekir. Anne ve babanın, çocukların gelişim dönemlerini ve bu dönemlere ait merak edilen soruları bilmesi çok önemlidir. Hangi bilginin, kaç yaşında ve nasıl aktaracağının bilinmesi gerekir. Çocuğa ailesi tarafından gelişim düzeyine uygun olmayan ayrıntılar aktarılırsa, çocuğun aklı daha çok karışabilir. Çocuk, gelişim düzeyine uygun olmayan cinsel konulara ilgi duymaya başlayabilir.

Çocuklarınızın soruları karşısında sakin ve rahat olmaya çalışın, onları yargılamadan, utandırmadan ve anlayışlı bir şekilde sorularını yanıtlamaya özen gösterin. Eğer çocukların soruları karşısında utanır ya da gerginleşirsek, çocuk “Demek ki bu soruları sormam doğru değil.” şeklinde bir çıkarımda bulunabilir. Merak etse bile soru sormaktan bir anda vazgeçebilir. Çocuk, anne ve babasıyla ilişkisinde gerekli güveni hissedemez.

Ayrıca cinsel merakları karşısında; kendilerine kızılan, utandırılan ya da cezalandırılan çocuklar, hem sağlıklı bir cinsel kimlik geliştiremezler hem de yetişkinlik döneminde cinsel hayatlarında sorun yaşayabilirler.

Bunun yanı sıra çocuk, sorularına aile ortamından yanıt bulamazsa, çevresindeki kaynaklara yönelecektir. Kulaktan dolma, arkadaş ya da internet ortamından edinilen bilgiler, çoğu zaman çocuğun yaş grubu için uygunsuz ve fazla olacaktır. Yanlış ve gereksiz bilgiyle büyümek, çocuğun cinsel gelişimini olumsuz etkiler.