Bitter Çikolatanın 7 Faydası

Kakao ağacının tohumundan üretilen bitter çikolata, dünyanın en iyi antioksidan kaynaklarından biridir. Ancak bitter çikolata alırken % 70 ve üzeri kakao içerenler tercih edilmelidir. Doğru tercih edilen bitter’in faydaları şunlardır:

7Çok Besleyicidir

Yüksek kakao içeriğine sahip, kaliteli bir bitter çikolata yeterli miktarda çözünür lif içerir ve minerallerle doludur. %70–85 kakao içeren 100 gramlık bitter çikolatanın ortalama besin değerleri:

  • Lif (11 gram)
  • Demir (Tavsiye edilen günlük tüketim miktarı’nın (TGT) %67’si)
  • Magnezyum (TGT’nin % 58’i)
  • Bakır (TGT’nin % 89’u)
  • Manganez (TGT’nin % 98’i)

Ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum içerir.

Dikkat: 100 gram bitter çikolata günlük tüketim için oldukça fazladır. Çünkü 100 gram bitter çikolata 600 kalori ve orta miktarda şeker içerir. Bu nedenle uygun miktarlarda bitter tüketilmelidir.

Kakao ve bitter çikolatanın yağ asit profili de çok iyidir. Bu yağlar çoğunlukla doymuş ve tekli doymamış olup, az miktarda çoklu doymamış yağ bulunur. Aynı zamanda kafein ve teobromin gibi uyarıcılar da içerir.

6Güçlü Antioksidan Kaynağı

ORAC, “oksijen radikali emme kapasitesi” anlamına gelir. Yapılan araştırmalarda çiğ, işlenmemiş kakao çekirdeklerinin, test edilen en yüksek ORAC puanlı gıdalar arasında olduğu görülmüştür.

Bitter çikolata, biyolojik olarak aktif olan ve antioksidan olarak işlev gören organik bileşiklerle yüklüdür. Bunlar, diğerleri arasında polifenoller, flavanoller ve kateşinleri içerir.

Çalışmalarda kakao ve bitter çikolatanın, yaban mersini ve acai meyveleri de dahil olmak üzere test edilen diğer meyvelerden daha fazla antioksidan aktiviteye; polifenollere ve flavanollere sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır.

5Kan Akışını İyileştirebilir ve Kan Basıncını Düşürebilir

Bitter çikolatadaki flavanoller, nitrik oksit üretmek için arterlerin astarı olan endotelyumu uyarabilir. Nitrik oksit, arterlere sinyaller göndererek kan akışına karşı direnci dolayısıyla kan basıncını düşürür.

4HDL’yi yükseltir ve LDL’yi Oksidasyondan Korur

Bitter çikolata tüketimi, kalp hastalığına ilişkin bazı risk faktörlerini iyileştirebilir. Yapılan çalışmalarda kakao tozunun, erkeklerde oksitlenmiş LDL kolesterolünü önemli ölçüde düşürdüğü, aynı zamanda yüksek kolesterolü olanlar için de HDL’yi artırıp toplam LDL’yi düşürdüğü görülmüştür.

Okside LDL, LDL’nin (“kötü” kolesterol) serbest radikallerle reaksiyona girdiği anlamına gelir. Bu, LDL partikülünün kendisini reaktif hale getirir ve kalpteki arterlerin astarı gibi diğer dokulara zarar verebilir. Bu açıdan kakaonun oksitlenmiş LDL’yi düşürmesi çok önemlidir. Çünkü kakao kan dolaşımına girmeyi sağlayan ve lipoproteinleri oksidatif hasara karşı koruyan bol miktarda güçlü antioksidan içerir.

Bitter çikolata, kalp hastalığı ve diyabet benzeri hastalıklar içinde risk faktörü olan insülin direncini de azaltabilir.

3Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Bitter çikolatadaki bileşikler, LDL’nin oksidasyonuna karşı koruyuculuğuna değinilmiştir. Uzun vadede, bu durum arterlerde çok daha az kolesterol bulunmasına ve daha düşük kalp hastalığı riskine neden olur.

Yaş ortalaması yüksek olan 470 erkeğin katıldığı bir çalışmada, kakaonun kalp hastalığından ölüm riskini 15 yıllık bir süre içinde %50 oranında azalttığı görüldü. Diğer bir çalışmada haftada iki veya daha fazla bitter çikolata yemenin, arterlerde kireçlenmiş plak oluşma riskini %32 azalttığı görüldü. 

2Cildi Güneşten Koruyabilir

Bitter çikolatadaki biyoaktif bileşikler cilt için çok faydalıdır. Flavonoller cildi güneşin zararına karşı korur, cilde kan akışını iyileştirir, cilt yoğunluğunu ve hidrasyonu artırabilir.

1Beyin Fonksiyonunu İyileştirebilir

Bitter çikolata, beyin işlevlerini artırır. Bitterde bulunan flavanol’un beyne kan akışını iyileştirdiği bilinmektedir. Bunun yanında Kakao zihinsel engelli ve yaşlı kişilerde bilişsel işlevi önemli ölçüde artırabilir. Sözel akıcılığı ve hastalık için çeşitli risk faktörlerini iyileştirebilir.