Bebeklerde Stres Yaratan 5 Etken

Bebeğiniz geceleri uyumuyor mu? Ayrıca karın ağrısı çekiyor mu? Eğer bu gibi durumlarda sevginizi gösteriyorsanız doğru yoldasınız. Çünkü sevgi, özellikle bebeklerdeki stresi gidermede çok etkili bir yöntemdir. Bebeklerde stres olur mu demeyin! Bebekler de stres yaşar…

İşte, bebeklerde stres yaratan beş etken:

1. Fiziksel Rahatsızlık

Ağrı, yorgunluk, soğuk almak veya soğuk bir şeye dokunmak ve açlık gibi fiziksel rahatsızlıklar bebeklerde stresin belirgin nedenleri olabilir.  Bebekler; aç, korkmuş, ıslak ve soğuk hissettiklerinde endişe duyarlar. Bebeğinizin ihtiyaçlarını gidermeye gayret edin.

2. Tanınmayan Kişi ve Seslerle Muhatap Olmak

Bebekler; tanıdık, etkileyici, hoş bir insan yüzüne bakmayı ve insan seslerini, özellikle annelerinin sesini duymayı severler. Bu bebekler; karmaşık durumlarda, tanımadıkları yüz ve sesleri gördüklerinde ve duyduklarında kaygılanırlar. Bu nedenle bebeklerin tanımadıkları yüzleri aşamalı olarak görmeleri, daha az kaygılanmaları için gereklidir.

3.Ebeveynlerden ve Bakıcılardan Ayrılık

Ebeveynler ve bakıcılar, bir bebeğin rahat ve güvenli hissetmelerine yardımcı olur. Ebeveynlerden veya bakıcılardan bir süre ayrılan bebekler endişeli ve panik hissedebilir. Sonuç olarak bebekler, streslerini dile getirmek için yüksek sesle ağlayabilirler. Bebeğin güven duyması ve annesine güvenle bağlanması için onu uzun süre yalnız bırakmayın.

4. Çevresel Stres

Dünyaya yeni gelen bebekler başlangıçta, özellikle anne karnına nazaran parlak ve gürültülü bir ortama uyum sağlama konusunda zorluk çekebilirler. Yüksek, yeni ve farklı sesler, onları rahatsız edebilir ve streslerini artırabilir. Sessiz ve sakin bir ortam oluşturarak bebeği dış dünyaya hazırlamak gerekir.

5. Anne Tarafından İhmal

Annesinin yakınında olmadığını fark eden bebekler stres yaşayabilir. Annesinin onu görmezden geldiğini hissettiğinde, bebeğin bedenindeki stres hormonu seviyesi yükselir. Ertesi güne kadar benzer bir endişe yaşayabilir. Bebeklerdeki bu stres bağışıklığı zedeleyebilir. Annenin bebeğe bakımı ve bu konudaki dikkati; bebeği mutlu, sağlıklı ve stressiz tutmak için gereklidir. Bu nedenle, bebeğin hiç görmezden gelinmemesi, bebeğe sevgi verilmesi ve daha iyi gelişmesi için ona bakım yapılması gerekir.